След 12 г. затворени врати: Турция отвори посолството си в Сирия
Това се случва едва седмица след като бунтовническа коалиция свали дългогодишния авторитарен управник Башар Асад.
Посолството беше затворено през 2012 г. заради влошената ситуация със сигурността по време на гражданската война в Сирия, припомня БТА.
На 8 декември коалиция от бунтовници, водена от ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, сложи край на 24-годишното управление на Асад, като превзе Дамаск със светкавична офанзива, което принуди семейство Асад да избяга в Москва.
„Хаят Тахрир аш Шам“ е обявена за терористична групировка от няколко западни сили, включително САЩ и Европейския съюз, но след победата си тя се опитва да се представи като умерена.
С отворен канал за комуникация с бунтовниците от „Хаят Тахрир аш Шам“, Турция сега се счита за най-влиятелния чуждестранен фактор в Сирия.
Анкара вече консултира плановете за бъдещата политическа структура на страната.
Турция е казала на „Хаят Тахрир аш Шам“, че се надява на мирен преход, съобщи за ДПА запознат с въпроса източник от Анкара.
Турция вече е „ключов“ играч в своя регион, заяви днес турският президент Реджеп Ердоган.
Сирийската „народна революция“ кара Турция да се „гордее“, заяви Ердоган на партийна среща в източната провинция Ерзурум.
Турският президент се подигра на Асад, че е избягал „с подвита опашка“ и обеща по-голяма подкрепа за преходното правителство на Сирия. Турция обаче вече даде да се разбере, че ще продължи да се противопоставя на кюрдските сили, които контролират големи части от Североизточна Сирия по турската граница.
В петък министърът на външните работи Хакан Фидан призова подкрепяните от САЩ кюрдски Сили за защита на народа да сложат оръжие.
Моля, подкрепете ни.