12|
5994
|26.10.2010
НОВИНИ
След 15 години в България няма да има педиатри
Д-р Кайлаков, секретар на Българската педиатрична асоциация, прогнозира, че след 10 – 15 години в България няма да останат педиатри.
Достъпът до квалифицирана медицинска помощ е затруднен, смята той. Броят на педиатрите у нас намалява и след 10-15 години, по негови прогнози, няма да има такива специалисти в България. Това значително ще влоши здравната помощ.
Подготовката на общопрактикуващите лекари по проблемите на педиатрията е крайно недостатъчна, смята още доктор Кайлаков. Според него те се занимават с твърде много писмена работа, което не дава възможност за пълноценен преглед на пациента. Общопрактикуващите лекари сега са превърнати в писари, категоричен е той.
50,49% от децата в София заболяват от болести на дихателната система, от заболявания на очите страдат 7,76%, а от травми и отравяния - 6,69%.
Не са достатъчни грижите за детското население, коментира доктор Невена Цачева, специалист по социална медицина. Липсва официална статистика за работещите столичани и техните заболявания, коментира тя.
Според д-р Цачева няма никаква дейност по нездравословния начин на живот.
Училищната медицина е в някакви зачатъци у нас, коментира още специалистът по социална медицина и допълни, че честа гледка край училищните дворове са пушещите ученици.
По думите й в същото време е факт, че София се подмладява. За последните 10 години раждаемостта в града се е увеличила двойно.Достъпът до първична медицинска помощ в столицата е много добър. Това показват резултатите от изследване на здравно-деомографското състояние в града.
Осигуреността в София с болнични легла е с 50% по-висока от средната за страната. Най-често възрастното население от софийските граждани страда от болести по органите на кръвообращението - 65,82%. 3,36% от столичани страдат от травми и отравяния, а 3,09% от болести на храносмилателната система.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads