След Луната Индия се цели в Слънцето
Индия вече изстреля ракетата си пред очите на хиляди хора, които се бяха събрали в зрителна зала или проследиха началото на мисията онлайн. Целта на сондата е да изследва слънчевите ветрове, които могат да причинят смущения на Земята, определено разглеждани като полярни сияния.
Космическият кораб Aditya-L1 (в превод от хинди това означава "слънце") излетя само седмица след като Индия изпревари Русия при кацането на Луната. Москва разполагаше с по-мощна ракета - Луна - 25, но тя се разби преди да достигне целта си. Така "Чандраян -3" - индийският апарат, се добра до южния лунен полюс.
Aditya-L1 е проектиран да измине 1,5 милиона километра за четири месеца, далеч от слънцето, което е на 150 милиона километра от Земята. Той е предназначен да спре пътуването си в един вид паркинг в космоса, наречен Lagrange Point, където обектите са склонни да останат на място поради балансиране на гравитационните сили, намалявайки консумацията на гориво за космическия кораб.
"Уверихме се, че ще имаме уникален набор от данни, който в момента не е достъпен от никоя друга мисия. Това ще ни позволи да разберем слънцето, неговата динамика, както и вътрешната хелиосфера, която е важен елемент за съвременните технологии, както и аспектите на космическото време“, каза Санкар Субраманиан, главен учен на мисията.
Мисията може да направи голям научен пробив.
Учените се надяват да научат повече за ефекта на слънчевата радиация върху хилядите спътници в орбита. В по-дългосрочен план данните от мисията биха могли да помогнат за по-доброто разбиране на въздействието на слънцето върху климатичните модели на Земята и произхода на слънчевия вятър, потокът от частици, които текат от слънцето през слънчевата система.
Моля, подкрепете ни.