Реклама / Ads
5| 2512 |05.05.2025 НОВИНИ

След руската екокатастрофа: Почистиха Поморие, тревога в Каваците

.
Почистена е плажната ивица на Поморие от изплувалите мазутни петна. По брега вече няма разтопени нефтени образувания, а там, където плажните ивици бяха замърсени са оставени следи от почистващи машини.
 

Мазутните петна, които морето изхвърли по брега на плажовете Колчетата, Скаличките и Помпата чак до плаж Северна коса в Поморие бяха почистени.

 

И днес въпреки мрачното време на плажната ивица имаше туристи от София, Пловдив и други градове:

 

„Вчера имаше, бях тук на същото място… Днес има по-малко от вчера. Не са почиствали, поне не сме видели… Вчера и онзи ден имаше топчета по плажа… Днес няма, най-вероятно са почистили“, разказват туристи пред БНР.

 

Източникът на замърсяването остава неясен.

 

След Поморие мазутни петна вече втори ден изплуват и на плажната ивица на Каваците, съобщава БНР.







От Община Созопол заявиха, че няма постъпили сигнали за замърсяването, затова екипът ни се обади на Зеления телефон за сигнали на Регионалната екоинспекция в Бургас. 


Снимки с изплували мазутни топчета на къмпинг Каваците се появиха в социалните мрежи още вчера.


Кметът на Созопол Тихомир Янакиев заяви, че няма постъпили сигнали за замърсяване:


„Официален сигнал в дежурната на община Созопол не е постъпвал - за наличието на мазутни петна или мазут на топчета, или в каквато и да било консистенция по някои от плажовете на територията на община Созопол“.


Междувременно плажната ивица на Поморие е почистена от мазутните петна и тази сутрин нямаше никакво замърсяване, а на пясъка бяха останали следи от почистващи машини.


„Не, не сме видяли засега мазут. Не сме се разхождали по брега. Тук няма. Вчера и онзи ден имаше топчета по плажа“, казаха посетители пред БНР.

 

Каваците са петият плаж по българското Черноморие, на който изплуват мазутни петна през последните два месеца.

 

От края на март институциите проверяват сигнали за петна от мазут в морето край Варна.

 

През декември 2024 г. в Черно море се случи сериозен разлив на мазут, който продължава да оказва негативно влияние върху екосистемата и крайбрежните райони и през 2025 г.

 

Причини и мащаб на инцидента


На 15 декември 2024 г. два руски танкера от клас „Волгонефт“ попадат в буря в Керченския пролив – единият се разцепва, а другият засяда. В резултат на аварията в морето се изливат между 3 000 и 8 000 тона мазут. По информация на „Грийнпийс“, замърсената площ достига до 400 квадратни километра. Екологичната катастрофа се определя като една от най-значимите за региона през последните десетилетия.







Разливът води до мащабна смъртност сред морските животни. До края на януари 2025 г. са открити над 200 мъртви птици и около 70 делфина. Мазутът е покрил над 50 км от крайбрежието на Краснодарския край и още около 15 км от бреговата линия на Крим. Специалисти предупреждават, че възстановяването на морската екосистема ще отнеме години.

 

Влияние върху България


През март и април 2025 г. следи от мазут са открити по българските плажове. Във Варна замърсяването достига до градския плаж и района около Трета буна, а в Созопол мазут изплува на плаж „Харманите“. Отговорните институции реагират със сигнали от граждани и започват почиствателни дейности.


Експерти предупреждават, че мазутът, потънал на морското дъно, може да остане активна заплаха за флората и фауната в Черно море в продължение на години. Без сериозни и системни мерки за почистване и мониторинг, възстановяването на екосистемите може да отнеме десетилетия.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2283 |05.05.2025 Часът по религия ще е задължително избираем, по добродетели – задължителен . 2| 3578 |05.05.2025 Брекзит в сянката на Кремъл: руски шпиони с български паспорти в Уестминстър . 3| 2398 |05.05.2025 Сбогом, Анфийлд: Александър-Арнолд тръгва към Мадрид . 2| 2263 |05.05.2025 Работа зад решетките: шанс за поправяне или изгубен потенциал?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads