Случаят с разменените бебета отива до Страсбург
От болница "Шейново" бяха категорични, че очакват да се произнесе съдът по отношение на обезщетенията на двете майки. Същото становище оповестиха и от Столичния общински съвет, който е принципал на акушеро-гинекологичната болница. В дома си Севда Михайлова допусна репортер на "Хоризонт".
Тази история започва в средата на месец септември миналата година, когато директорът на столичната АГ болница "Шейново" д-р Румен Велев обяви:
"На едната майка сме дали едно бебенце с различен номер, на другата майка сме дали друго бебенце с различен номер".
Той разбира за случая в началото на месец декември, миналата година:
"Абсурд е да има умисъл. За мен това е някакъв низ от някакви случайни обстоятелства, които разбира се не ни оневиняват".
От д-р Донка Узунова, която тогава е ръководител на неонатологията в АГ болница "Шейново", а по-късно е отстранена от ръководната позиция заради случая с разменените бебета, Севда Михайлова разбира, че бебето, с което е изписана, не е нейно. Притеснена младата майка търси контакт с адвокат. Отзовава се адвокат Тодор Мангъров:
"Тя беше изключително притеснена. Беше убедена, че е жертва на измама. Беше сигурна, че искат да й вземат детето. Изплашена беше".
Според него проблемът е бил в това, че болницата е отказала да води преговори за споразумение:
"Ние сега вече ще внесем иска в съда, а това ще забави решаването на спора с поне 2 години. Това е доста неприятен факт, но нямаме друг избор. Аз бях съгласен на сума между 150 и 200 хил. лв. да се споразумеем. Сега обаче със сигурност спорът ще бъде отнесен до Страсбург. Там вече може би ще стане дума за доста по-високи суми. Още не съм го внесъл, но ще го внеса във вторник или сряда следващата седмица. Все още го готвим".
Минала през голямо изпитание - да разбере, че бебето, което е гледала няколко месеца, не е нейно и трябва да го върне на биологичната му майка, Севда свиква със своето момиченце, на което дава голяма любов. Тя споделя, че страда за другото бебе, но е щастлива със своето:
"Не беше лесно. Различно беше. През много работи преминах. Все пак си имам тъга".
Болница "Шейново" реши, че претенцията за обезщетение за неимуществени вреди по казуса с разменените бебета следва да се отнесе към съда.
Съветът на директорите се запозна със становището на външния консултант, изготвено във връзка със заявената претенция от едно от семействата по казуса с разменените бебета.
Анализът се основава на преглед на близо 600 съдебни дела в периода от 2007 г. до 2022 г. За да се осигури всеобхватност, е извършена проверка и на други дела, по които се присъждат обезщетения за неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснение, шок от поднесена информация, страдание (без причиняване на физически увреждания).
Предвид обстоятелството, че казусът е безпрецедентен, а диапазонът на присъждани обезщетения за неимуществени вреди в съдебната практика е широк, Съветът на директорите на "Втора САГБАЛ Шейново" ЕАД реши да довери разглеждането на казуса на съда, се посочва в становище на болницата.
И отговорът на адвоката на Севда Михайлова – Тодор Мангъров:
"Моята работа е да отнеса въпроса по професионален начин в съда и да издействам възможно по-голямо обезщетение за нея. Тя го заслужава. На една майка да й бъде отнето детето, считам, че това е нещо страшно - това е една малка смърт. Случаят е много тежък. За мен е голяма изненада как болницата и общината отказват да поемат своята вина в този случай, те се крият зад съда".
Моля, подкрепете ни.