Смартфоните – „новият тютюн“ за деца под 13 години

Проучването, публикувано в Journal of the Human Development and Capabilities, установява, че момичетата са по-уязвими от момчетата при ранно ползване на смартфон. 9,5% от анкетираните момичета споделят, че имат проблеми с психичното здраве, в сравнение със 7% от момчетата – независимо от тяхната националност.
Изследването е извършено от неправителствената организация Sapien Labs и обхваща 100 000 младежи на възраст между 18 и 24 години. Данните са на базата на самооценки за социални, емоционални, когнитивни и физически функции. Установено е, че колкото по-рано едно дете получи смартфон, толкова по-лоши са дългосрочните показатели за психично здраве. Например, резултатите на деца, получили телефон на 5-годишна възраст, са драстично по-ниски от тези на деца, получили устройство на 13 години.
Ефектът се наблюдава при всички участници, независимо от география и социална среда. Освен това, младите хора на възраст 18–20 години показват по-слабо психично здраве спрямо по-възрастните (21–24 г.), което според учените може да е свързано с продължителното използване на екрани по време на пандемията от COVID-19.
Изследователите също така установяват връзка между ранната употреба на смартфони и проблеми със съня, кибертормоз и напрежение в семейните отношения.
Водещата авторка на проучването Тара Тиагараджан изразява мнение, че достъпът на деца до смартфони трябва да бъде регулиран от държавата по подобие на алкохола и тютюна. Според нея тези мерки трябва да бъдат придружени от по-строг контрол върху социалните мрежи, дигитално образование и засилена отговорност от страна на технологичните компании.
„Резултатите са тревожни. Първоначално бях шокирана, но след като осмислих ситуацията, осъзнах колко уязвими са децата пред онлайн средата – поради липсата им на опит и незрялост“, казва Тиагараджан.
В Европа темата набира все по-голямо внимание. Частични или пълни забрани на мобилни телефони в училищата вече действат във Франция, Холандия, Италия, Люксембург, Испания, Унгария, Швеция, Белгия, Ирландия, Латвия, Финландия, Гърция и други. Страни като България, Португалия, Дания и Кипър също обсъждат допълнителни ограничения.
Междувременно, френският министър по изкуствения интелект призова за общоевропейска забрана за ползване на социални мрежи от деца под 15 години.
Няколко европейски регулации – включително Закона за цифровите услуги, Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и Общия регламент за защита на данните (GDPR) – вече включват механизми за защита на децата онлайн, но експертите настояват за по-системен подход и глобални стандарти.
Моля, подкрепете ни.





