Смъртоносен климат: Светът влиза в най-горещия си цикъл

За първи път данните посочват и малка, но реална възможност преди 2030 г. светът да преживее година, в която температурата да е с 2°C по-висока спрямо прединдустриалната епоха — нещо, което учените определят като „шокиращо“.
След най-горещото десетилетие, измервано досега, последният средносрочен климатичен доклад предупреждава за сериозни заплахи за човешкото здраве, националните икономики и природата, ако не се спре изгарянето на петрол, газ, въглища и дървесина.
Докладът, който обединява краткосрочни метеорологични наблюдения и дългосрочни климатични прогнози, посочва 70% вероятност средната температура в периода 2025-2029 г. да надхвърли с повече от 1.5°C нивата отпреди индустриалната революция.
Това поставя света опасно близо до най-амбициозната цел на Парижкото споразумение — международен договор за борба с климатичните промени — макар и тази цел да е изчислена на база 20-годишен среден показател.
Вероятността праговата стойност от 1.5°C да бъде надмината поне в една от следващите пет години е вече 86%, спрямо 40% в доклада от 2020 г.
През 2024 г. тази граница бе премината на годишна база за първи път — нещо, което преди десетина години се е смятало за почти невъзможно. Миналата година беше най-горещата в 175-годишната история на наблюденията.
Световното затопляне ускорява темповете си. Вероятността за 2°C в близките години вече не е само теория, а реална възможност. Това показва новата актуализация, базирана на 220 климатични симулации от 15 водещи института, сред които британският Met Office, Барселонският суперкомпютърен център и Немският метеорологичен институт.
Вероятността да бъде преминат прагът от 2°C до 2030 г. е около 1%, като това би изисквало съвпадение на няколко неблагоприятни фактора като силно Ел Ниньо и положителна Арктическа осцилация — преди това подобно развитие се смяташе за почти невъзможно в този кратък срок.
„Шокиращо е, че 2°C е реалистичен сценарий,“ коментира Адам Скаиф от Met Office, водещ автор на доклада. „В момента вероятността е само 1% за следващите пет години, но тази цифра ще расте с продължаващото затопляне.“
Въздействията ще са неравномерни. Зимите в Арктика ще се затоплят 3.5 пъти по-бързо от световния среден показател, частично заради топенето на морския лед, което води до по-малко отразяване на слънчевата топлина. Амазонската джунгла ще бъде засегната от по-чести суши, докато Южна Азия, регионът на Сахел и Северна Европа, включително Великобритания, ще изпитват увеличени валежи.
Моля, подкрепете ни.





