София днес празнува 139-ата си годишнина като столица
София става столица на България по предложение на известният историограф, учен и съосновател на БАН проф. Марин Дринов. Обявяването е на 3 април 1879 г. в Учредителното събрание в Търново.
Архивите сочат, че когато София става столица, в града е имало 11 694 жители, 2 училища, 10 хана, 120 дюкяна и 3306 къщи.
Според данни от първото официално преброяване на София през 1880 г. жителите на столичния град са 20 856, от които 12 368 са мъже. Само 11 395 са родени в града, а останалите 9106 са дошли отвън.
Редица културни прояви със свободен вход предвиждат празненствата. От 11 часа в Американският център на Столичната библиотека ще бъде представен проекта „Дзяло" - той включва сайт и списание и обединява интересите на академичните, музейните и творческите среди в областта на българистиката.
От 11.00 до 13.00 ч., в Американския център на Столична библиотека ще бъде представен проектът "Дзяло" - научно пространство сайт с е-списание в областта на хуманитаристиката за българистични изследвания в периода Х-ХХI век, съфинансиран от сесиите на Столична програма "Култура" за 2017 и 2018 г.
От 12.00 ч., под стъкления купол на Ларгото ще се състои концерт на Софийския духов оркестър с диригент Васил Делиев. В програмата са произведения на Нечо Русев, Петко Стайнов, Любомир Пипков, Марин Големинов, Милчо Левиев, Дико Илиев и др.
От 17.00 ч., в градина "Кристал" ще е официалното откриване на изложбата "Градски истории". Тя е посветена и на третия рожден ден на Етюд-и-те на София, появили се на шега, благодарение на любовта на едно момче към града и натякването на приятелите му, но превърнали се в хроника на променящия се град.
В откриването ще участват Духовият оркестър и мажоретките към Първа английска гимназия. От 18.00 ч., под стъкления купол на Ларгото, ще бъде изнесен концерт на акапелната група "Спектрум".
Моля, подкрепете ни.