SOS! Екологична катастрофа застрашава целия Черноморски басейн
Такива отчаяни вопли от началото на юли надават жители на Северен Крим в социалните мрежи и в жалби до властите.
Година след екологичната катастрофа от август 2018 г. в северната част на окупирания Крим, днес отново ни заливат тревожни вести от гр. Армянск.
Руските управници игнорират оплакванията на гражданите и упорито лъжат за екологичната обстановка в района. След безброй обръщения по всевъзможни „горещи линии“ и други форми за заблуда на населението в началото на септември най-сетне се произнесе и „самият“ Аксьонов, шеф на колониалната администрация в Крим. Др. Аксьонов най-отговорно заяви, че "концентрацията на сярна киселина в киселинния колектор е в рамките на допустимите норми“ и че "не съществува заплаха за живота и здравето на гражданите на Армянск“.
Освен това заводът имал нов собственик, който окончателно щял да реши проблема. Наистина, засега никъде официално не е обявено, че завод „Кримски титан“ е бил продаден на нов стопанин. А и нито един частен собственик не би могъл да се справи с размерите на очертаващата се екологична катастрофа.
Докато „властите“ в Крим подбират синоними на фразата „всичко е под контрол“, жителите на обгазения град и на съседни населени места продължават да се оплакват от отровни изпарения и миризми. Към умъртвяващия вкус на сярна киселина през тази година се прибави фриволно щипещият гърлото хлороводород, наричан тук „солянка“.
Децата първи чувстват опасните симптоми: парене на очите и в гърлото, кашлица, учестено дишане, недостиг на въздух, болки в гърлото, неприятен вкус, парене и обриви в устната кухина.
Лекарите явно са получили заповед по гарнизон да „запазят спокойствие“ и да не „сеят паника“. Затова няколко стотин деца са били диагностицирани с „ангина“. Сякаш е пламнала епидемия, каквато никога не е имало през юли, август или септември.
Родители на заболели деца споделят: „Поставиха на детето ни диагноза „ангина“, макар да бе ясно, че симптомите са съвсем други. Когато си тръгвахме, лекарката ме хвана за ръкава и прошепна тревожно: „Най-добре за детето е да заминете в друг град“.
Социалните мрежи са изпълнени с подобни истории. Някои лекари се опитват да останат човеци, въпреки страха от уволнения и други репресии.
Според допитване на сайта "ВКонтакте" от началото на септември от 2 000 анкетирани 1 300 души се оплакват от отровния въздух, като повечето посочват конкретни симптоми: упорита кашлица, парене в гърлото и очите, обриви в гърлото и устата.
Отговорът от руското „Кримско екологично министерство“ е повече от успокоителен: наистина, през август е имало повишено съдържание на хлороводород в атмосферния въздух, но само на 22 август концентрацията му е надвишила пределно допустимите норми 1,74 пъти.
"Оттогава правителството на републиката е взело под специален контрол екологичната обстановка в Армянск, след което не са наблюдавани отклонения. В момента концентрацията на хлороводород и на серен диоксид в атмосферния въздух в Армянск и околностите му е в рамките на нормалното“, заявява представителка на „екологичното министерство“.
Като гражданин на Армянск и като бивш ръководител на едно от големите химически предприятия в съседния Красноперекопск доста добре познавам организацията на производствения процес в завод „Титан“. Познавам и производството на сярна киселина, както и експлоатацията на най-големия в Южна Украйна киселинен колектор.
Александър Лиев
„Gordonua.com“
Моля, подкрепете ни.