Спадът на раждаемостта е реален, въпреки липсата на данни
В края на годината стана ясно, че заради сривове в системата и незавършено обновяване на регистрите няма актуални данни за раждаемостта в България.
Заради неработещият регистър bTV са изискали данни от здравната каса за броя на платените пътеки за раждане през 2018 г. От данните на касата става ясно, че за периода от януари до началото на декември в България са платени над 53 хиляди раждания, на фона на над 58 хиляди за предходната година. Или спад от почти 8% спрямо 2017-та. Ражданията извън платените от касата са по-скоро изключение.
Проучване на телевизията показва, че има спад в раждаемостта в трите най-големи софийски АГ болници през 2018 г. в сравнение с 2017 г. С над 8% по-малко деца са се родили в най-голямата АГ болница в столицата „Майчин дом”, в другите столични болници и в страната като цяло резултатите са приблизително същите.
По думите на д-р Дуков от „Майчин дом” пред бТВ по-притеснително от спада на раждаемостта е увеличаващият се брой на деца, които раждат деца, дори в София.
„Възрастовата група над 35 години. Относителният дял на ражданията в тази възраст нараства. Раждания до 18 годишна възраст – втора група. Относителният дял на ражданията в тази група нараства. И трето относителния дял на ражданията между 18 и 35 годишна възраст намалява. А всъщност това е най-хубавата възраст за раждане”, обяснява д-р Анатолий Дуковски от АГ „Майчин дом”.
По думите му това различие не е добро, защото раждат по-възрастните жени и тези в пуберитетна възраст, деца на по 16 -17 години.
Моля, подкрепете ни.