Станишев: Ваксините са публично благо, а не източник на печалбарство
Това заяви президентът на ПЕС и български евродепутат Сергей Станишев в предаването „Неделя 150“ на Българското национално радио.
Попитан за спазването на договорите и неустойките по тях, Станишев отговори, че „председателят на ЕК се е анагажирала категорично, че тя е за прозрачност и публичност. Трябва да се проведе цяла разяснителна кампания пред гражданите на ЕС. В момента цари хаос – никой не знае коя категория граждани, кога може да очаква ваксинация. Няма ясен график. Тези неща трябва да се сложат на ясна основа и да се знае какъв е ангажиментът на компаниите, както и да има натиск върху тях при неспазване на договорите.“
„Поставих въпрос на председателя на ЕК за евентуални ваксинационни паспорти и затова дали те биха могли да бъдат използвани като условие за пътуване. Тя заяви, че за подобно нещо може да се говори, само при условие, че всеки един гражданин има възможност да си постави ваксина, ако има такова желание. Това може да бъде като алтернатива на ПСР тестове, но не и изрично условие поне на този етап. Дискусиите по темата се водят, търси се балансът между опазването на здравето на хората и неразпространението на вируса и правата на гражданите, които не трябва да бъдат ограничавани.“
„Ваксините са публично благо. Те не могат да бъдат източник на печалбарство и на тънки игри, особено когато става въпрос за здравето на хората. Това е недопустимо. Ваксинацията е изключително важна и за икономиката, за реализацията за този Европейски план за възстановяване, който беше приет след много дискусии, много натиск от различни посоки. Икономиките имат нужда от свеж ресурс, но трудно ще се реализира възстановяването, ако няма нужната степен на контрол върху разпространението на вируса“, категоричен е Станишев.
На въпрос за процеса на ваксинация в България, президентът на ПЕС коментира, че „забавянето, което виждаме в България е изключително тревожно. Има няколко причини за това. Правителството е поръчало близо три пъти по-малко ваксини отколкото ни се полага според квотите от ЕС. Вероятно това е направено заради икономия на ресурси. Преобладаващата част от поръчаните дози са от компанията „Астра Зенека“, за която се знаеше, че ще получи разрешение на по-късен етап и която обяви, че ще намали доставките с 60%. Правителството трябва да дава разяснения, а опозицията да бъде настойчива в търсенето на прозрачност и отговорност в този бавен процес, както и търсене на възможност той да се ускори.“
„Има два ключови въпроса в предстоящата предизборна кампания – ваксинирането и Планът за възстановяване. Още миналата година предупредих, че без сериозен публичен дебат по Плана за възстановяване ще получим чиновнически решения. Именно такъв е Планът на Министерски съвет. А и опозицията, за съжаление, не е много активна в това отношение. Когато призовах за национален дебат през миналата година, бях обвинен в съглашателство с ГЕРБ. Сега ГЕРБ изпратиха своя план. Сравнете ситуацията у нас с тази в други европейски страни, където текат усилени дебати, защото говорим за икономиката, животът на хората и тяхната сигурност. В Италия правителството на Конте подаде оставка заради различия по този План. В Испания имаше много бурни дебати по амбициозния план за модернизация на премиера Педро Санчес. У нас подобен дебат липсва. Всичко върви изключително рутинно, не се търси пробивът, очевидно е, че има дефицит на стратегическо мислене.“
Помолен да коментира предстоящите парламентарни избори, президентът на ПЕС заяви, че „БСП има всички шансове да спечели убедително изборите, защото ГЕРБ са в съвсем различна кондиция. Всички виждат и разбират това. Има нетърпимост към този модел на управление сред много широки кръгове и те търсят алтернатива. Съвсем закономерно е БСП, като основен опонент на ГЕРБ, да намери начините да привлече хората на своя страна. Много хора в БСП имаме своите притеснения. Вътрешнопартийният конфронтационен стил, който съществуваше преди прекия избор и 50-тия Конгрес, продължава, вместо да бъде преодолян и да се търси максимална консолидация. Виждаме много разногласия и напрежение по места в страната. Като че ли се търси повече налагане на вътрешнопартиен контрол, а не добър резултат на изборите. По отношение на водачите на листите – не бих коментирал персонално. Притеснява ме, че тази кампания няма да е традиционната за БСП с много срещи с хората. Виждам размествания и водачи, изпратени да водят листите в региони, където изобщо не ги познават. Това ще създаде сериозни затруднения. Виждам и че има реакции от редица партийни структури в Пловдив, Благоевград, в Смолянско. От реакциите разбирам, че не е имало достатъчен диалог с местните организации. А това е много деликатен момент. Като председател започвах разговор с местните структури поне половин година преди изборите. Имаше график и по няколко дни продължаваха срещите с всяка област, за да видим какви са нагласите, каква е конкретната ситуация в региона и какви биха могли да бъдат най-добрите решения за постигане на максимално добър резултат. Не знам дали и сега това се е случило, но не е маловажно за мотивацията на твърдото ядро на партията по места. Ако не е имало такива разговори, то трябва максимално бързо да се направят, защото няма време.“
Станишев коментира и заявката на Румен Радев за втори мандат: „Следя доста разнопосочни коментари от политическите анализатори, в това число и от близки до „Позитано“. Те говорят за „забиване на нож в гърба“. Всяка ситуация може да бъде разглеждана като проблем или като възможност. Разбира се, има деликатен момент от гледна точка на формалното започване на процеса на номинации в БСП. Но ако си спомняте през 2016 г. имаше процес по номинации, според който Радев не трябваше да бъде нашият кандидат. Той имаше само няколко номинации, които бяха направени в последния момент. Доминираха тези за Мая Манолова. Имаше и допитване сред членовете, което показа, че мнозинството искат партийна кандидатура. Такъв беше гласът на партията.
Днес едва ли някой е очаквал, че Радев няма да се кандидатира за втори мандат. Това е очаквано събитие. Не е тайна, че мнозинството от членовете на партията масово харесват и подкрепят тандема Радев-Йотова. В много конференции, в това число и вчера на Софийската, са приети изрични позиции в подкрепа на тяхната политическа линия и дейност в институцията. Ако се гледа на парламентарните и на президентските избори като част от един общ процес за промяна може да се търси много по-голяма синхронизация. Подкрепата за Радев идва от доста по-широки кръгове - периферия на БСП и хора, които изобщо не са свързани с партията и не й симпатизират. Тогава би могло да се получи своеобразно преливане на авторитет. Това, разбира се, би изисквало и по-ясни знаци от страна на президента Радев в подкрепа на БСП, като основна опозиция и алтернатива. Освен това, самият Радев е гарант за това, че няма да има сделка със сегашното статукво и с управляващите. Това са възможни позитиви за БСП в хода на парламентарните избори. Наличието на по-широка периферия, мобилизирането на твърдото ядро и постигането на убедителна победа, защото само такава цел можем да си поставим.“
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Моля, подкрепете ни.