2|
5027
|09.02.2013
НОВИНИ
Стара техника затиска онкоболни
Стара техника затрупва раковоболните в Националната специализирана болница по онкологични заболявания в София, пише „Монитор”.
Ръждясалите машинарии не се използват за нищо и само трупат прах. На практика те ограничават помещенията за лечение на пациентите на Клиниката по химиотерапия.
Раковоболните са принудени да се тъпчат заедно с лекарите, медицинските сестри и санитарите на 212 кв. метра. За разлика от тях въпросните вехти машини са разположени на два етажа на цели 770 кв. метра.
Клиниката по химиотерапия дели етаж още с Клиниката по радиология, популярна повече като лъчетерапията, и Кожната клиника, чиито пациенти и медици също са притеснени заради оскъдната площ.
Въпросните машинарии някога са произвеждали хуманалбумин и се водят на Националния център по трансфузионна хематология. От 9 февруари 2009 г. с решение № 1148 на тогавашния министър на здравеопазването д-р Божидар Нанев производството е прекратено, тъй като този препарат вече се внася от чужбина. Техниката обаче не е изнесена оттам.
Така двата етажа служат за склад на центъра, за което не му се налага да плаща скъпо и прескъпо за наем, ако те бяха на друго място. В същото време пациентите ни се тъпчат по стаите като в консервени кутии, коментират лекарите от болницата.
От 2009 г. до момента две ръководства на Специализираната болница по онкология пишат писма и се молят почти всеки месец на шефа на Националния център по трансфузионна хематология доц. Андрей Андреев да изнесе ненужните машини от двата етажа, за да могат болните и медиците да си вземат глътка въздух. Писма с това искане са писани и до няколко министри на здравеопазването, а преди няколко месеца изпълнителният директор на лечебното заведение проф. Здравка Валерианова е изпратила писмо и до президента Росен Плевнелиев.
Средно по 170-190 човека на ден минават на химиотерапия. Понякога бройката стига 200 души, но разполагаме само със 7 кресла и няколко малки стаи за манипулационни и за лекарите. Това обясни завеждащата Клиниката по химиотерапия и национален консултант по химиотерапия доц. Галя Куртева. Теснотията пречи на хората, притеснява ги, тъй като това са пациенти, за които е необходимо повече спокойствие, подчерта тя.
Годишно на лечение в клиниката минават над 7000 души. Препълнени с болни са и останалите две клиники – кожната и тази по радиология, които са на същия етаж.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads