10|
5700
|10.05.2011
НОВИНИ
Страсбург ни нахока заради продължителността на делата
Европейският съд по правата на човека в Страсбург заключи, че българското правосъдие има системен проблем с продължителността на съдебните процедури. В основата на решението са три жалби, внесени в съда от български граждани.
Единият от тях, обвинен в опит за кражба, е чакал съдебно решение 9 години и 8 месеца. 5 години и 3 месеца са продължили съдебните процедури срещу друг тъжител – банкер, обвинен в нелегални финансови операции. Третият случай е на българка, живееща в Германия, чиито дела за подялба на имущество са отнели на българското правосъдие 9 години и 10 месеца. Европейският съд вече се е произнесъл в полза на тримата и страната ни ще трябва да им плати обезщетения на обща стойност около 15 хиляди евро, съобщи БНР.
В съда в Страсбург обаче има внесени около 700 подобни дела от български граждани – и именно тази впечатляваща бройка води съдиите до извода, че проблемът с продължителността на съдебните процедури у нас е системен. Те дават на България 12-месечен срок да въведе коригиращи механизми, както и мерки за компенсации на потърпевшите от прекомерно дълги съдебни процедури.
От съда отчитат позицията на правителството, че у нас са направени законови промени по отношение на продължителността на делата, но твърдят, че така и не са получили статистически данни средно колко продължава едно дело. От там смятат, че у нас все още няма ефективен механизъм за обезщетяване. Държавите имат отговорността да организират правосъдните си системи така, че съдилищата да могат да отговарят на европейските изисквания, е позицията на Съда по правата на човека.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads