Таван от 30% компенсация за скъпия ток за бизнеса е крайно неудовлетворително, смята ексминистър
По думите й важното е, че средства за компенсации ще има, защото разликата между борсовата и производствената цена на тока е много голяма и тези пари остават реално в България. Този финансов ресурс е у нас.
„Хубавото е, че ние не внасяме ток, а ние си произвеждаме ток. И то го произвеждаме на една ниска цена. Това е хубавата новина и това означава, че всички тези печалби, които се реализират на борсовия пазар, остават в България“, поясни тя.
„Това създава потенциална възможност тези средства, които са акумулирани в страната, да бъдат използвани за компенсация за бизнесите. Така че, парите ги има за компенсации и има и достатъчно механизми да се върнат към бизнесите. Една част от парите ще дойдат от предварително изплащане на дивидент от държавните дружества, друга част ще дойдат от Фонда за гарантиране на сигурността, трета част от увеличеното ДДС върху много по-голямата сума, която се плаща“, обясни още Шулева.
По думите й стъпките на правителството касаят първите два месеца на новата година. „Но правителството трябва да има ясен механизъм и по-дългосрочна визия по отношение на компенсациите, което не дава възможност на бизнеса да планира“, добави бившият министър на икономиката.
„Проблемът е как правителството ще осигури тази компенсация и даде гаранция на бизнеса какви обозрими граници на движение на цената на тока ще има през тези месеца, за да може фирмите да планират цени и доставки“, смята тя.
Моля, подкрепете ни.