Токът по-скъп с 10% от 1 юли
Предложенията на работната група на ДКЕВР ще бъдат разгледани на открито заседание на комисията на 1 юни.
Поскъпването ще се дължи основно на два фактора, въпреки че всички по веригата на производството, преноса, разпределението и снабдяването с електроенергия предварително поискаха повишение за своите цени. Първият фактор е рязкото повишаване в енергийния микс, формиращ цената на тока за крайния потребител, на добавката за "зелена енергия" – със 132,53 процента. То се обяснява с големия брой новоприсъединени мощности.
Само преди около две седмици обаче председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев обяви публично, че преференциалната цена, по която се изкупува енергията от възобновяеми източници, от 1 юли ще бъде намален, а не повишена. Тогава като една от основните причини за готвеното поевтиняване той посочи спада на капиталовите разходи най-вече при реализирането на фотоволтаичните проекти.
Вторият фактор за общото поскъпване е покачващата се цена на тока, произведен от топлофикационните дружества.
Семерджиев коментира преди време, че причина за поскъпването е и необходимостта от следващата година топлоцентралите да купуват парникови квоти за замърсяване на въздуха.
Според публикувания доклад енергията от ТЕЦ "Марица Изток 2" поскъпва с два процента, електроенергията от ТЕЦ "Бобов дол" поскъпва с 34 на сто, ТЕЦ "Марица изток 3" - с 26,39 процента, ТЕЦ Варна - 10,75 процента. Цената на тока от АЕЦ "Козлодуй" остава непроменена.
За дружеството ЕВН скокът на енергията за дневна тарифа ще бъде 9,54, а на нощната - 10,59; за Е.ОН цената на дневната енергия ще скочи с 9,90 процента, а на нощната - с 10,58 процента, а за ЧЕЗ повишението е съответно - 9,94 и 10,36 процента.
Така средното повишение на цената на тока според ДКЕВР трябва да бъде 10,23 на сто за клиентите на ЕВН, 10,26 на сто - за клиентите на Е.ОН и 10,16 на сто за клиентите на ЧЕЗ.
Цената на топлинната енергия ще бъде понижена средно с около 10 процента, но понижението на цените варира в голям диапазон за различните градове. Най-силно ще усетят намалението клиентите на топлофикация в Пловдив, където цената ще падне с 29,6 на сто. В Бургас понижението ще е с 20,3 процента, във Варна - с 19,8 на сто. Единствено в София цената на парното ще тръгне леко нагоре - с 0,5 процента, предвижда ДКЕВР.
Моля, подкрепете ни.