Топенето на ледовете в Антарктика и Гренландия достигна притеснителни нива
Данни от европейските спътници "Криосат" и "Сентинел-1" на програмата "Коперник" са били използвани за написването на доклад, който предизвиква тревога у климатолозите.
Несъмнено климатичните промени ускоряват неимоверно топенето на полярните шелфове, а то от своя страна води до повишаване на морското ниво, което поставя крайбрежните райони по цял свят в риск.
Учените алармират, че темпът на топене е бил най-голям през изминалото десетилетие.
Спътниците на ЕКА са измервали промени в обема на леда и движението му, както и информация за гравитацията. По тях учени са изчислили колко лед е загубен.
Според най-новата оценка, която беше публикувана днес, от 1992 г. до 2020 г. полярните ледени покривки са намалели с 7560 милиарда тона лед - еквивалентно на леден куб с размери 20 км от всяка страна.
През 2019 г. топенето на ледовете е достигнало своя апогей. Тогава шелфовете в Гренландия и Антарктика са изгубили 612 милиарда тона лед. Процесът е ускорен от лятна топлинна вълна в Арктика, заради която Гренландия губи 444 милиарда тона лед. Антарктика пък губи 168 милиарда тона лед - на шесто място, откакто се събират данни, заради непрекъснатото ускоряване на ледниците в Западна Антарктида и рекордното топене на Антарктическия полуостров.
Моля, подкрепете ни.