Какво значи 21 ”топовни залпа” в чест на Бойко Борисов
Топовете отдавна са в музеите, но запазената традиция подтиква мнозина все още да пишат ”21 топовни залпа”. Точният израз е ”21 оръдейни изстрела”.
Историята на този ритуал идва от военните флоти на големите морски държави през XIV век. Тогава корабната артилерия е най-мощното оръжие на борда и когато военен кораб пристигал да хвърли котва до нечий бряг, трябвало да докаже, че идва с мирни намерения.
Тъй като корабните топове можели да възпроизведат само по един гръм и после се нуждаели от доста време да презареждат, корабите поздравявали пристанищата със седем топовни изстрела, колкото оръдия обикновено имало на единия борд на кораба. Онзи борд, който бил обърнат към сушата.
След десетилетия барутът и скорострелността на артилерията се усъвършенствали и топовете вече можели последователно да изстрелят по три снаряда. Затова било прието мирният салют да съдържа 21 изстрела.
Военноморската традиция се пренесла и на сушата. Тържествената театралност и символната същност на този ритуал му извоювали място в протокола на най-силните монархии, а после на почти всички държави на планетата.
Артилерийският салют става тържествена форма на приветствие или отдаване на почит от 21, а в някои страни от 19 топовни изстрела. Навсякъде салютът от 21 артилерийски изстрела се нарича Салют на нациите, а във Великобритания - Кралски салют. Основно право на салют имат държавните глави.
В САЩ първоначално ритуалният салют е съдържал толкова изстрела, колкото са били щатите на Северноамериканския съюз. Първите щати, положили основите на днешната суперсила, са 13.
През тази година например с оръдейни залпове бе отбелязан 93-ят рождения ден на британската кралица Елизабет II. Кралската конна артилерия даде салют от 41 оръдейни изстрела в Хайд Парк, последван от 62-оръдеен поздрав от Почетната артилерийска рота от Лондонската кула.
Четният брой изстрели при салютиране се смята за изключение.
Моля, подкрепете ни.