"Това е истински ад“: Астрофизик обяснява защо колонизацията на Марс е обречена на провал

В подкрепа на аргумента си, Бекер цитира три сценария: удар на астероид, сравним с този, който унищожи динозаврите, глобална ядрена война и неконтролируемо изменение на климата. При всяко от тези екстремни обстоятелства, твърди Бекер, Земята все още би била по-гостоприемна от Марс. Това е така, защото въпреки масивното разрушение, Земята би запазила важни елементи като дишаща атмосфера, подходяща гравитация, достъпна вода и естествена защита от вредна радиация, пише списание Rolling Stone.
На Марс животът би бил ограничен в херметически затворени куполи и всяка повреда в критични системи би довела до незабавна катастрофа. На Земята, от друга страна, дори след планетарна катастрофа, все още може да съществуват огнища на живот, способни на възстановяване и регенерация.
Илон Мъск е много откровен за тераформирането на Марс, включително детониране на ядрени бомби на полюсите, поставяне на гигантски огледала в космоса и изграждане на оранжерии с контролиран климат.
Дори ако целият CO₂ бъде освободен, атмосферното налягане ще бъде само 7% от земното, което не е достатъчно за оцеляване без херметически костюм. Ще има и огромни разходи за транспортиране на провизии, храна и вода на 55 милиона километра.
Бекер сравнява инвестирането в Марс за оцеляване с напускането на разрушена болница, за да се оцелее в радиоактивна пустиня без кислород.
„По-добре е да запазим планетата си, дори и да е ранена, отколкото да се изправим пред изгнание в гигантска барокамера на открито“, твърди той.
Милиардерът по-рано заяви, че SpaceX планира да изстреля около пет безпилотни мисии Starship до Марс за две години. Ако безпилотните мисии се приземят безопасно, пилотирани мисии ще бъдат изстреляни след четири години.
Преди това той заяви, че първият безпилотен космически кораб ще кацне на Марс до пет години, а първите хора ще кацнат на Марс до седем години.
Моля, подкрепете ни.





