Тръмп иска страните в НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана. Може ли България да го постигне?
Полша е отличникът в НАТО с 4,2% от БВП за отбрана, следвана от Естония и САЩ. В челната десетка от региона попада само Румъния. България е на 13-а позиция с 2,18 процента от БВП, като под нас са мощни икономики и армии като Германия, Турция и Франция, предаде БНТ.
На дъното са общо 10 държави на НАТО с под процент и половина като Италия, Канада, Белгия, Словения и Испания.
"България трябва да увеличава своите разходи за отбрана, тук има консенсус в почти всички парламентарни групи. В момента разходите вече постигнахме 2%, както беше планирано през 2018 г., а оттук нататък е въпрос на разчети с новия бюджет дали сегашното състояние на бюджета би позволило по-голям разход за отбрана. По-скоро това е призив от страна на Тръмп, той малко повече ескалира, за да постигне желаното от него повечето страни-членки да достигнат до 2 процента", коментира Христо Гаджев - ГЕРБ-СДС.
"Първо, това няма как да стане в рамките на следващите няколко години. Аз съм песимист, че е възможно 5% да достигнем и до 2030 г. Но пътят трябва да бъде натам, защото в противен случай ще ни се налага да даваме много повече от тези 5%, ако Путин не спре там, където е в момента - в Украйна и ако Украйна не го спре. До сега европейските страни неглижираха темата за обраната на страните си", каза Иво Мирчев - ПП-ДБ.
"Мисля, че България може да задели по-големи разходи за отбрана от нашия бюджет за въоръжение. Няма как отведнъж да скочим на 5% , тъй като трябва да балансираме бюджета. Затова ние можем да разчитаме единствено на нашия военнопромишлен комплекс. Имаме компании, които произвеждат ударни дронове. Имаме български компании, които произвеждат съвременни противотанкови средства. Имаме компании, които произвеждат и термобарични боеприпаси. Т.е. само е необходимо държавата да се погрижи за нашия бизнес, за нашия ВПК, което ще гарантира и боеспособността на нашата армия", заяви Ивелин Първанов - "Възраждане".
"С оглед на американския интерес напълно разбираемо е това предложение на президента Тръмп, тъй като дълги години НАТО основно се финансира от САЩ. И с оглед състоянието на публичните ни финанси, такъв процент е просто немислим. Въпреки това знаете, че ние от "БСП - Обединена левица" винаги сме подкрепяли модернизацията на българската армия", отбеляза Атанас Атанасов - "БСП - Обединена левица".
"Това трябва да бъде общоевропейска политика на базата на широка дискусия, за да може постепенно държавите-членки да надхвърлят тези 2,5 - 3 - 3,5% , което може би в близките 5 до 6 години е достижимо. А тези 5%, за страна като Америка, не би представлявало трудност", смята Джейхан Ибрямов - "Демокрация, парва и свободи- ДПС".
В момента България отделя за отбрана 2, 325 млрд. долара годишно.
Моля, подкрепете ни.