Реклама / Ads
7| 2715 |10.04.2025 НОВИНИ

Тръмп примигна първи. Защо президентът на САЩ замрази митата за 90 дни? Ще се възобнови ли търговската война?

.
Завой за митата
На 10 април, само часове след като САЩ трябваше да започнат да събират допълнителни мита върху вносни стоки от десетки страни, Доналд Тръмп направи още един рязък завой в търговската политика, като замрази увеличенията на митата за 90 дни. Изключение прави непокорният Китай, за който коефициентът отново се повишава - от вече непосилните 104 на 145%.
 

 Въпреки това инвеститорите бяха доволни от готовността на Тръмп за компромис - и низходящият тренд от последната седмица беше моментално заменен от рекордно покачване на борсовите индекси. Какво най-накрая убеди Тръмп да отмени решението си? И да очакваме ли след три месеца възобновяване на търговската война? Как сблъсъкът между Вашингтон и Пекин ще се отрази на света и Русия?


Очевидно президентът на САЩ нямаше как да не забележи реакцията на финансовите пазари на вълната от мита срещу всички ключови търговски партньори на страната. Фондовите борси се сриваха бързо с всеки нов кръг от ескалация на конфликта; Дори влиятелни членове на Републиканската партия и тежки играчи на Уолстрийт, като главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън , публично го критикуваха .

 

На практика основният предупредителен сигнал за Вашингтон вероятно бяха проблемите на пазара на американски държавни облигации. Доходността на последния, основен инструмент за финансиране на държавния дълг на САЩ, започна да пълзи нагоре заедно със срива на целия пазар на ценни книжа. В дългосрочен план това може да накара повече инвеститори да продават държавни облигации. А най-големите притежатели на такива активи са страните, „обидени“ от митата – Япония и Китай. В същото време американският президент определи облекчаването на бремето на държавния дълг като една от стратегическите цели на своята политика.

 

Въпреки това Тръмп не призна директно грешката на курса и само заяви, че наблюдава пазара на държавни облигации и също така заяви, че „понякога трябва да сте гъвкави“. Както пише The Wall Street Journal , позовавайки се на свои източници, вероятно министърът на финансите на САЩ Скот Бесент е убедил президента да бъде „гъвкав“ в последния момент. Именно той, според източници на изданието, е бил основният адресат на оплакванията на инвеститорите и задкулисен лобист за смекчаване на политиката. Сега длъжностното лице вероятно ще трябва да докаже своя случай на Тръмп - и в близко бъдеще да преговаря с търговските партньори за по-благоприятни условия за американския износ.

 

Хаосът, който продължава да цари в Белия дом, изглежда е илюстриран от дебата в Конгреса. Докато Тръмп обяви замразяването на митата, съветникът на Камарата на представителите Джеймисън Гриър отговори на въпроси на членове на Камарата, защитавайки позицията, която президентът току-що бе отхвърлил. — Кой, по дяволите, е отговорен за всичко това? „Демократът от Невада Стивън Хорсфорд извика на Гриър. „Президентът на Съединените щати“, отвърна лаконично съветникът на държавния глава.

 

Замразени ли са всички тарифи с изключение на китайските?

 

Не. Съединените щати не са изоставили идеята за фиксирано увеличение на вносните мита от 10% за всички 180 страни и територии, споменати в първоначалния списък. В същото време цял набор от продуктови категории бяха освободени от тези мита: чипс, мед, дървен материал, фармацевтични продукти, златни кюлчета, енергийни ресурси и минерали, запасите от които Съединените щати не притежават.

 

Също така не са засегнати от новите ограничения колите и авточастите, но от март те вече са обложени с 25 процента мито при преминаване на границата на САЩ. Същото ниво на тарифите се запази в някои случаи на ниво държава (срещу Мексико и Канада) и на ниво продукт (по отношение на стомана и алуминий). Съобщава се, че Белият дом обсъжда разширяване на ставката от 25% за мед, дървен материал, чипс и фармацевтични продукти.

 

Ще се върнат ли и „огледалните“ тарифи след три месеца?

 

Засега този сценарий изглежда малко вероятен. Тръмп заяви, че повече от 70 държави са се наредили да преговарят със САЩ за индивидуални тарифни условия или дори да ги премахнат след 2 април. Както отбелязва Financial Times , самият Бял дом е заинтересован от бърз компромис поне с основни търговски партньори като Япония и Южна Корея и страни, които могат да осигурят инфраструктура за промишления капацитет на американските предприятия като Виетнам и Камбоджа.

 

Дори контрагентите, които официално са влезли в размяна на мита с Вашингтон, са готови да деескалират конфликта. Така например Европейският съюз вече обяви замразяване на договорения пакет от мита срещу внос от САЩ, който трябваше да влезе в сила на 15 април.


Според Ели Ренисън, анализатор в консултантската фирма SEC Newgate, за да водят много преговори успоредно, ще бъде по-удобно за американските власти да се отдалечат от пълното налагане на мита върху целия внос на стоки и да обсъдят мита за конкретни категории или отделни изключения. Подобен диалог ще бъде приет много по-конструктивно от пазара и ще помогне на Вашингтон да премахне наистина нечестните митнически практики срещу износа на САЩ за други страни, заключава експертът.

 

Какво да очакваме от търговската война между САЩ и Китай?

 

За съжаление нищо добро - освен ако и в този случай не се намери компромис. През 2024 г. двете страни са търгували една с друга за над 580 милиарда долара. Търговският баланс е изкривен в полза на американския внос от Китай: Съединените щати внесоха стоки на стойност почти 439 милиарда долара и изпратиха обратно 143,5 милиарда долара. Страните очевидно са силно зависими една от друга и прекъсването на търговските връзки няма да мине безболезнено.

 

През последните дни имаше много новини за първите проблеми и опасения „на земята“: Apple изпраща пет самолета с iPhone в САЩ преди въвеждането на тарифите , докато китайските производители на украса за коледни елхи рискуват да останат без поръчки през натоварения сезон, след като загубиха американски клиенти. Вероятно ще чуем повече новини като тази през следващите седмици, тъй като компаниите, зависими от доставките, преструктурират своите бизнес процеси.

 

Естествено ударът ще бъде по-болезнен за китайската икономика. Според анализаторите на Goldman Sachs търговският конфликт със САЩ може да забави икономическия растеж на страната с 0,5% през тази и следващата година (новата прогноза на инвестиционната банка е 4 и 3,5% през 2025 и 2026 г. вместо 4,5 и 4%, очаквани според предишната прогноза).

 

Китай ще бъде принуден да диверсифицира износа си, а някои доставки може да бъдат пренасочени към руския пазар. Експерти, интервюирани от RBC, дори не изключиха , че руските власти ще трябва да предприемат свои собствени протекционистични мерки за отделни категории продукти в случай на наплив на китайски продукти в страната.

 

Meduza, превод ФрогНюз



 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2277 |10.04.2025 Консервативният ХСС одобри коалиционното споразумение в Германия . 4| 2285 |10.04.2025 Ще доведем докрай борбата с вейповете и райския газ, подчерта министър Гуцанов . 5| 2283 |10.04.2025 Евросъюзът отлага с 90 дни контрамитата за САЩ, иска преговори . 6| 4376 |10.04.2025 Рязко намаляване на таксата за издаване на лична карта

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads