Реклама / Ads
1| 4735 |01.11.2010 НОВИНИ

МО трупа запаси от токсични химикали и излишни боеприпаси

.
Аньо Ангелов
Според Mediapool aрмията е натрупала около 20 тона токсични химикали, които трябва да бъдат унищожени, а излишните боеприпаси, които подлежат на утилизация, нарастват с около 15 000 тона годишно.
 

Повече от две години, след като взривовете във военното поделение край Челопечене разтърсиха София, въпросът с натрупваните муниции все още не е решен кардинално поради липсата на средства.

Като проблемно вече официално се определя и унищожаването на съхраняваните химически токсични вещества.

Според справка на МО, предоставена след запитване на Mediapool, натрупаните 20 тона опасни вещества са нитрити, нитрати, живак, лекарствени продукти и инсектициди. Те се съхраняват в складовите бази на Българската армия в страната. От МО твърдят, че се изпълняват всички "мероприятия, гарантиращи безопасното им съхранение".

В бюджета на военното министерство за тази години не са предвидени средства за унищожаването на токсичните химикали, а не се знае дали ще има възможност да бъдат отделени пари и през 2011 година.

От МО съобщиха, че ще се търси такава възможност.

Продължава и натрупването на излишни боеприпаси, като само през 2010 г. за утилизация са обявени 15 000 тона. За съхранението, поддръжката и охраната на тези бази, в които се съхраняват и други боеприпаси, годишно се разходват около 12 млн. лева.

Военното министерство обаче е осигурило около 1.3 млн. лева, с които се очаква да бъдат обработени около 700 тона боеприпаси. В момента се подготвя процедура за обявяване на обществена поръчка по Закона за обществените поръчки.

След взривовете в Челопечене държавата принуди правителството спешно да отпусне 30 млн. лева за утилизация на излишните боеприпаси. В хода на процедурата по избор на изпълнителите кандидатстващите чужди компании отпаднаха, тъй като предложиха утилизацията да се извършва на работни площадки извън територията на страната. Тогавашното ръководство на МО прие, че това противоречи на нормативни актове, според които боеприпаси, собственост на Българската армия, не могат да бъдат изнасяни зад граница.

Така в крайна сметка в началото на 2009 година военното министерство по времето на Николай Цонев обяви,че "Терем", "Дунарит” АД, консорциумът "Берета Трейдинг” ООД и "Векс” ООД ще утилизират 14 945 тона боеприпаси и ще вземат за това общо 28 млн. лева. Тогава МО обяви, че натрупаните муниции, които подлежат на утилизация, са около 40 000 тона.

"Терем" обаче и досега не се е справил с поръчката. Военният министър Аню Ангелов съобщи, че холдингът неправомерно е сключил договор с подизпълнител.

Сега обаче от МО ще отворят процедурата за всички желаещи.

Според разчетите на военното министерство годишно се очаква да бъдат обявени за излишни между 15 000 и 20 000 тона боеприпаси. Прогнозните разчети за утилизация на излишните боеприпаси и най-вече на елементи от тях се базират международната цена за утилизация, която е около 0.5 евро на килограм.

Така, за да бъдат утилизирани натрупаните за една година боеприпаси, са необходими грубо 7.5 млн. евро. В МО обаче вече има натрупани хиляди тонове от предишни години.

Oсвен чрез утилизация МО планира да се освобождава от излишните боеприпаси и като продава някои от тях, към които има интерес. Според справката на МО има търговски интерес към 52 вида.

Министър Ангелов съобщи миналата седмица, че вече е разпоредил част от мунициите да бъдат изведени от списъка за утилизация и дадени за реализация на пазара. За 2010 година обаче МО не е продало никакви боеприпаси.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4945 |07.10.2010 Токсичният разлив в Унгария заплашва България . 4| 5218 |05.10.2010 Токсични химикали от Унгария идват до седмица у нас . 21| 8749 |06.07.2010 С. Диков: Страхотни таланти във властта трупат пари . 18| 4909 |28.06.2010 Г. Кадиев: Натрупах пари, преди да вляза в политиката

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads