ЕК с цел: До октомври да разработи и разреши три нови ефективни лекарства срещу Covid-19
Това каза еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду при представянето на стратегията за терапевтични средства срещу коронавируса.
Комисията ще изготви портфейл от 10 потенциални лекарства срещу коронавируса и до юни ще определи петте най-обещаващи от тях, е записано в стратегията. В нея се допълва, че Еврокомисията ще организира прояви, чрез които да намери партньори от сферата за производство на лекарствените средства, за да се осигури производствен капацитет и бързо производство.
ЕК предложи стратегия за подпомагане на разработването на терапевтични средства срещу Covid-19, включително при лечението на така наречения "дълъг Covid" - състояние, по време на което симптомите на коронавируса продължават повече от четири седмици след заразяването с него.
Планът на ЕК включва инвестиране на 90 милиона евро в "проучвания на популацията и клинични изпитвания" на болестта и подпомагане на "най-обещаващите терапевтични средства от предклинични изследвания до тяхното разрешение на пазара", 2 милиона евро в "ускорени и координирани оценки за улесняване на одобряването на клинични изпитвания", както и 40 милиона евро за "подготвителни действия за подпомагане на гъвкаво производство и достъп до терапевтични средства за Covid-19".
"Искаме да сме сигурни, че страните-членки ще имат еднакъв достъп до тези лекарства", подчерта еврокомисар Кириакиду, цитиран от БНР.
той добави: "До края на годината планираме да приключим три допълнителни съвместни поръчки на лекарства срещу Covid-19. Разглеждаме и възможността да сключим предварителни споразумения за авансово закупуване, както направихме и с ваксините, за да бъде ефектът максимален".
90 млн. евро ще бъдат инвестирани за клинични изпитания, с които да се определи връзката между рисковите фактори и последствията за здравето, се казва още в стратегията.
"Действайки върху по-добрата наличност на лекарства днес, ние ще гарантираме, че пациентите ще получават лечението, от което се нуждаят, като същевременно подготвяме и нашата бъдеща биомедицинска готовност. Координирана стратегия за бърз достъп до терапевтични средства ще засили стратегическата ни автономност и ще допринесе за силен здравен съюз", коментира предложената стратегия еврокомисарят за насърчаване на европейския начин на живот и зам.-председател на ЕК Маргаритис Схинас.
Моля, подкрепете ни.