Реклама / Ads
3| 2732 |23.11.2024 НОВИНИ

Цената на петрола скача на фона на ескалацията на войната в Украйна

.
Цените на петрола се покачиха с около 1% в петък, достигайки двуседмичен връх, след като ескалацията на войната в Украйна тази седмица увеличи геополитическия риск за пазара.
 

Фючърсите на сорта Брент се повишиха с 94 цента, или 1,3%, и затвориха на 75,17 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол (WTI) се покачи с 1,14 долара, или 1,6%, и затвори на 71,24 долара за барел. И двата основни сорта нефт се увеличиха с около 6% през седмицата, което е най-високото им ниво от 7 ноември, след като Москва засили своето настъпление в Украйна, след като Великобритания и САЩ позволиха на Киев да нанася удари дълбоко в Русия с техните ракети, съобщи Reuters

 

"Ескалацията на конфликта Русия-Украйна увеличи геополитическите напрежения извън нивата, наблюдавани по време на едногодишния конфликт между Израел и подкрепяните от Иран милиции", каза анализаторът на Saxo Bank, Оле Хансен.

 

Президентът Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да тества новата си хиперзвукова ракета „Орешник“ в бойни условия и разполага с готови запаси за използване. Русия изстреля ракета в Украйна, като реакция на употребата на американски балистични ракети и британски крилати ракети от Украйна за удари по Русия.

 

„Това, от което се страхува пазарът, е случайното унищожение на части от нефтената, газовата и рафинерийната индустрия, което не само че ще доведе до дългосрочни щети, но и ще ускори спиралата на войната“, заяви анализаторът на PVM Джон Евънс.

 

Междувременно САЩ наложиха нови санкции на руската Газпромбанк, като президентът Джо Байдън засили действията срещу Москва заради инвазията й в Украйна, преди да напусне поста си на 20 януари.

 

Кремъл заяви, че новите американски санкции са опит на Вашингтон да възпрепятства износа на руски газ, но отбеляза, че ще бъде намерено решение на проблема. САЩ също така забраниха вноса на храни, метали и други стоки от около 30 китайски компании заради предполагаем трудов експлоататорски режим на уйгурите.

 

Китай, най-големият вносител на нефт в света, обяви тази седмица мерки за стимулиране на търговията, включително подкрепа за вноса на енергийни продукти, поради опасенията от заплахите на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп за налагане на тарифи.

 

Според анализатори, търговци и данни за проследяване на корабите, китайският внос на нефт се очаква да се възстанови през ноември. Необходимостта от енергийни продукти също нараства в Индия, третият най-голям вносител на нефт в света, като вътрешното потребление се увеличава, сочат правителствени данни.

 

Цените на нефта бяха натиснати надолу в петък, след като бизнес активността в еврозоната отчете изненадващ спад този месец, като доминиращата услужна индустрия се сви, а производството потъна още по-дълбоко в рецесията.

 

Напротив, S&P Global съобщи, че индексът на PMI за САЩ, който обединява производствения и услугите сектори, се е покачил до най-високото си ниво от април 2022 г., като секторът на услугите е осигурил основния ръст.

 

Но с тези индикатори за бизнес активност, движещи се в противоположни посоки в САЩ и Европа, индексът на долара (.DXY) скочи до двугодишен връх спрямо кошница от други валути. По-силният долар прави нефта по-скъп за други държави, което може да намали търсенето. В Германия, най-голямата икономика в Европа, икономиката се е увеличила по-малко от първоначално прогнозираното през третото тримесечие, съобщи статистическата служба.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2677 |23.11.2024 DW: Тръмп избира бивш финансист на Сорос за министър на финансите: „Нова златна ера за САЩ . 0| 2875 |23.11.2024 Уикенд с полярен привкус: Подгответе се за минусови температури . 8| 3468 |22.11.2024 След доклада за тормоз над жени в армията смениха голям началник в МО . 9| 7984 |22.11.2024 Охранители твърдят: Насилието в мола е нова мода

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads