Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
17| 5294 | НОВИНИ

Цецка Цачева размаха пръст на СУ

Цецка Цачева
Цецка Цачева
Придседателят на парламента Цецка Цачева бе освиркана от преподаватели и студенти на най-старото висше училище у нас. Това се случи днес на поредното протестно шествие на Алма Матер срещу политиката на правителството в областта на висшето образование и науката.
 

В отговор Цачева потърси сметка от ректора на Софийския университет “Климен Охридски“ проф. Иван Илчев за недемократичното отношение на протестиращите към председателя на най-демократичната институция у нас, каквото е Народното събрание.

Цачева излезе пред парламента, точно когато протестното шествие достигна сградата на парламента. Нейната поява обаче бе посрещната с бурно освиркване от страна на студентите, въпреки обявените в петък от Цачева 2 млн. лева за висшето училище от икономии на НС.

“Но те не освиркват изпълнителната власт, те освиркват сградата на парламентаризма, символа на демократичните промени в България“, заяви възмутена Цачева.

Тук, на тази сграда, пише: “Съединението прави силата", а само слепият не вижда, че сме изправени пред разединение на държавата и духовността. Това не бива да се допуска в една цивилизована държава. От едната и от другата страна на тази сграда са духовните крила на България – БАН и Софийският университет. Без тези крила тази сграда ще пълзи в историята и няма да изпълни историческата си повеля. Това заяви на свой ред бившият ректор на СУ проф. Боян Биолчев.

Пред журналисти Цачева коментира, че парламентът е доказал ангажимента си към висшето образование и то не под натиск. Тя обаче се обяви против ултиматумите и подчерта, че единственият път да се решат проблемите в сектора, които са трупани с години, е диалогът.

Ректорът на СУ проф. Иван Илчев пък изрази надежда, че между първото и второто четене на бюджета в парламента все още има възможност да се направят промени, които да осигурят бъдещето на образованието и науката през тежката година, която предстои.

Издигайки плакатите “Мълчанието е злато, когато си овца“ и “Министерството на финансите е нерентабилно, закрийте го“, шествието стигна до Министерски съвет.

Илчев и представители на студентите внесоха своите искания към правителството, след което протестиращите тръгнаха обратно към Алма Матер.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Цачева брани Цветанов от Янев 3| 5000 | Цачева брани Цветанов от Янев Цачева крие вицепремиер от РЗС в пленарна зала 0| 4840 | Цачева крие вицепремиер от РЗС в пленарна зала След неуспешния вот на недоверие БСП поиска главата на Цецка Цачева 12| 6056 | След неуспешния вот на недоверие БСП поиска главата на Цецка Цачева Борисов, Цветанов и Цачева отсвирили Борисова* 12| 6215 | Борисов, Цветанов и Цачева отсвирили Борисова*

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads