Цветелина Пенкова с ключова конференция в Брюксел за ролята на България в развитието на европейската енергетика и индустрия
Това каза пред БНР евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Цветелина Пенкова.
Тя поясни, че целта е да бъде обсъден планът за реиндустриализация на Европа и посоката за развитие на промишлеността на континента. „ Ако искаме да имаме сигурност в енергийната система, трябва да се откроят силните страни, кадрите и наличните стратегически суровини във всяка една държава членка – само така можем да възродим Европейската икономика и промишленост, ако работим заедно“, отбеляза Пенкова. Тя посочи: „Необходимо е да покажем изключителното стратегическо предимство, което България има в три направления: ядрения сектор, наличните критични суровини- шести сме по износ на цветни метали, имаме най-големия капацитет на енергийни мощности в региона.“
Според евродепутата България има нужда от 4 нови реактора, които да доставят базовата мощност на страната: два, които да заменят постепенно сегашните два блока на АЕЦ „Козлодуй“ и два, които да заменят постепенно въглищните централи.
„Всички сме наясно, че в момента строителството на нови ядрени мощности ще е по-скъпо отколкото, ако бяхме направили това преди години. Логичен е по- глобалният въпрос към управляващите - защото закриха проекта „Белене“ и продадоха, поне на хартия, цялото ни налично оборудване, вместо да работят по двата проекта паралелно? Когато такова оборудване е в огромно търсене в момента с предвидени над 20 ядрено-енергийни проекта на континента“, коментира Цветелина Пенкова. Тя отбеляза взетото за рекордно кратко време решение от управляващите за най-голямата инвестиция в най-новата история на страната ни за изграждане на два нови блока на площадката на атомната централа. Евродепутатът е в недоумение, че прогнозите за довършване на двата реактора на АЕЦ „Белене“ бяха за още 5 млрд. евро и сегашните управляващи казваха, че това прави централата нерентабилна, а сега строителството на новите два блока на АЕЦ „Козлодуй“ се оценява до 14 млрд. долара и това, в този момент, за управляващите е рентабилно. Преобладаващите мнения на експертите обаче са, че стойността ще надхвърли 30 млрд. лева.
„Правителството, което взе това решение, трябва да обясни на обществото защо искат да строят по-скъпи ядрени мощности за по дълъг период от време и да кажат на българските граждани, че докато те влязат в експлоатация, ще трябва да внасяме ток. За пореден път, вместо да използваме това, което имаме и да намерим най-евтиния начин да реализираме успешен проект, те са готови да жертват националния интерес в полза на геополитическо натегачество и финансови интереси за сметка на българските граждани“, възмути се Пенкова.
„В Европейския парламент правим всичко възможно да подпомогнем енергийни бедните домакинства и извеждането им от енергийна бедност с финансови компенсации и подобрения в жилищните сгради, които ще намалят сметките на домакинствата с близо 50%“, коментира Пенкова. Евродепутатът припомни какво правят управляващите в България по същото това време: „Асен Василев изтегля близо 1 млрд. лв от Фонда за сигурност на електроенергийната система, който изплаща компенсациите на бизнеса и гражданите за високите цени на електроенергията. Тази седмица Комисията по енергетика в НС задължи Василев да върне тези средства във фонда. Но това решение не стигна до пленарна зала. Решението, което ще спре вдигането на цените на тока с близо 22% към днешна цена, изчезна.“
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Моля, подкрепете ни.