Турция с религиозни училища във всеки квартал
През последните 10 години министерството откри близо 1 000 такива училища, а новата стратегия предлага и нови стандарти, според които в район с население 5 000 души ще може да се откриват такива учебни заведения. Досега изискването беше броят на жителите да е 50 000 души.
В сградата трябва да има най-малко 8 класни стаи, както и месчит вътре или отвън в двора, ателиета за семинари по визуални изкуства и музика. На 5% пада и граничната квота за броя на учениците в 8-и клас в светските гимназии по природознание и технически науки, а и те са забележителни с липсата на успех. Напълно се реорганизират и регламентите за откриване и закриване на основните и средните училища, като се предоставя свобода за създаване на религиозни учебни заведения.
Докато през 2002 г. гимназиите по ислям бяха 450 със 71 000 ученици, през 2017 г. 517 000 деца се обучават в 1 408 средни духовни училища. А планът е оттук нататък всеки квартал да разполага с подобен образователен център. Просветното министерство налага нови общи стандарти за новооткриващите се училища, според които в тях задължително трябва да има мъжки и дамски джамии или месчити, отделни тоалетни за абдест /ритуално измиване на отделни части от тялото преди служба/.
Във всяко училище трябва да има достатъчно стаи за зам.-директорите, административни помещения, лазарет, резервоар за вода, баня, котелно, навес, склад, достатъчен брой тоалетни, учителска стая, многофункционална зала и лаборатория според характеристиките на учебното заведение, компютърна зала, ателие, физкултурен салон, библиотека и занималня.
Най-малко 20 деца са необходими за предучилищните занимания и не по-малко от 10 деца за първи до 4-и клас в минимум 10 класни стаи. Според новите разпоредби за откриването на ново начално училище е достатъчна една класна стая, максимумът за началните, средните и ислямските е 32 помещения.
Променя се и регламентът за общежитията отделно за момчета и момичета, капацитетът на една сграда от 300 легла се намалява на 200. По данни на министерството едва 6,5% от учениците са обхванати в светските гимназии и дори този факт да е подложен на остри критики, граничната квота, заложена в новата стратегия за новооткриващите се гимназии в провинциите, се свива на 5%. Фундаменталните промени в учебните планове все още не са обнародвани, но проектът бе одобрен и подписан лично от президента Реджеп Ердоган, съобщи преди 4 дни „Джумхуриет“, цитира БГНЕС.
Моля, подкрепете ни.