Турция е все по-близо до даване на "зелена светлина" за разширяване на НАТО
Турция е по-близо до даване на "зелена светлина" за разширяване на НАТО въпреки възмущението си от войната на Израел с Хамас.
Дискусиите в комисията по външните работи на парламента представляват ключов момент както за европейската сигурност, така и за отношенията на турската държава със Запада.
Швеция и Финландия се отказаха от десетилетия на военна необвързаност и потърсиха ядрената защита, осигурена от ръководената от САЩ организация в отговор на инвазията на Русия в Украйна миналата година.
Техните кандидатури спечелиха бързо одобрение от всички други членки на НАТО с изключение на Турция и Унгария.
Анкара и Будапеща в крайна сметка отстъпиха и приеха Финландия в блока тази година.
Стъпката удвои дължината на границата на НАТО с Русия и подсили сигурността на трите по-малки балтийски държави, които се присъединиха към блока след разпадането на СССР.
Но Турция отприщи гнева си срещу Швеция - либерална скандинавска нация, която отвори вратите си за мигранти през последните десетилетия - заради отказа на страната да се справи с кюрдските групи, които Анкара отдавна смята за терористи.
Унгария следва примера на Турция в 18-месечната сага.
Западните съюзници алармират, че унгарският министър-председател Виктор Орбан използва близките си връзки с руския държавен глава Владимир Путин, за да подкопае НАТО и да посее разделение в Европа.
Турският лидер Реджеп Тайип Ердоган официално подписа молбата на Швеция на знакова среща на върха на НАТО през юли.
Моля, подкрепете ни.