Реклама / Ads
1| 5741 |14.02.2018 НОВИНИ

Ученици с ”урок” за политиците за ползите от Коридор № 8

.
Ученици от Струмица изпревариха политиците. Те ще изнасат в София „урок“ за ползите от паневропейски транспортен коридор № 8.
 
Един от най-важните инфраструктурни проекти на Балканите, за чието изграждане доскоро се говореше в необозримо бъдеще време, се превърна във важен обект на проучване от средношколци от македонския град Струмица.

Те писаха есета за Коридор номер 8, четоха литература по темата и вече я познават дори повече от някои политици и икономисти, каза за Дир.бг председателят на журито доц. Ана Кочева.

Най-добрите ще бъдат отличени на 23 февруари от д-р Милен Врабевски, основател и председател на Фондация Българска Памет.

Коридор №8 е един от десетте паневропейски транспортни коридори и един от общо четирите, минаващи през България.

Коридор №8 най-краткият път от Черно море до Адриатическото крайбрежие на Южна Италия, с дължина 926 км: от Бургас, през Македония до албанското пристанище Дуръс. Коридорът е известен като европейската част на „Пътя на коприната“. По този път, свързващ Рим с Близкия Изток, Свети Петър е пренесъл християнството в Европа.

Коридорът ще свърже България, Македония и Албания и е от първостепенна важност за икономиките и на трите страни. Той е интермодален и включва пристанищата, пътищата, железните пътища, летищата, комбинираните и интермодалните транспортни инфраструктури - помощни съоръжения, необходими за управление на трафика по маршрута.

Средношколците от Струмица са описали предимствата на коридор 8, сред които открояват международно сътрудничество между Македония, Албания и България, развитието на туристическата им сфера, повишаването на заетостта, стимулирането на предприемачите. Те обаче са усетили по младежки вярно, че Коридорът ще даде тласък и на контактите, приятелствата, любовта, на обмена на култури, истории и обичаи, разказва доц. Ана Кочева.

Младите разбират, че разделенията, нетолерантността, непознаването помежду ни най-често са резултат от липсата на достатъчно контакти.

"Това, което не знаем, създава несигурност и страх. Можем да четем един за друг, да гледаме филми за живота на нашите съседи, да се свързваме чрез случайни проекти. Но има още един красив начин. Той начин определено е Коридор № 8, чрез който с подобряване на транспортната инфраструктура ще се увеличат възможностите за комуникация, а с това всички хора от този регион ще се сближите, запознаем и ще си ги доближи помежду различията в културата, обичаите, вярванията“, пише в едно от есетата.

Прочитът е икономически, политически, човешки. Разбрали са го дори децата. Политиците трябва да побързат, за да ги настигнат.

Есетата ще бъдат представени и наградени на 23 февруари от 9,30 часа в зала „Панорама“ на хотел „Феста“, София.

За отбелязване е, че единствено Фондация "Българска Памет" подпомага подобни иницативи и на практика е иззела функциите на държавата, особено по отношение на вниманието към българите от историческата диаспора.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4340 |11.02.2018 Ученици от 11 града мерят сили във втори кръг на конкурса ”Стани стипендиант на ЧЕЗ” . 4| 5137 |06.02.2018 Румен Миланов: Не е редно НСО да охранява и вози съпругите на политиците . 9| 4721 |25.01.2018 Експерти: Много от политиците не са чели Истанбулската конвенция . 0| 5167 |18.01.2018 Ученици пребиха шофьор на автобус

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads