Унгария и Полша към ЕС: Ще се видим в съда
Още преди месеци двете държави попречиха на приемането на многогодишната финансова рамка на ЕС заради идеята, която стана факт в края на 2020 г. Това обаче стана чрез известен компромис, за да може все пак Варшава и Будапеща да дадат зелена светлина за приемането на нужния бюджет. ФрогНюз припомня, че за одобрението му (според законодателството на ЕС) всички държави трябва да дадат своето съгласие.
Новият механизъм влезе в сила през януари. Според него финансирането може да бъде намалено чрез квалифицирано мнозинство от държавите в блока. Засегнато по този начин може да е финансирането както от многогодишния бюджет на ЕС, така и от фонда за възстановяване от пандемията.
Унгария и Полша обаче се надяват, че той никога няма да влезе в употреба. Днес двете държави официално предприеха правни стъпки пред Съда на Европейския съюз в опит да оспорят законността на механизма, пишат от брюкселското издание “Politico”.
"Левицата отиде твърде далеч като започна атака срещу Унгария в разгара на пандемията. Ние отблъснахме тази атака и успяхме да защитим интересите на Унгария по отношение бюджета на ЕС. Незаконното обаче не може да остане ненаказано. Не може да оставим това европейско законодателство в сила, защото то сериозно нарушава правната сигурност. Това е причината да оспорим тази условност пред Съда на ЕС, както обещахме миналата година заедно с Полша", заяви категорично министърът на правосъдието в Будапеща Джудит Варга в публикация във Facebook.
Позицията на Унгария и Полша е еднозначна - механизмът таргетира именно двете държави, след като европейските институции обвиниха Варшава и Будапеща в подкопаване на демократичните принципи и върховенството на закона. ФрогНюз припомня, че България няколко пъти бе спомената като потенциална държава, която да се присъедини към “черната двойка”. Страната ни получи критики в доклада за върховенството на закона, изготвен от ЕК, а после резолюция, гласувана и приета в Европейския парламент, направи същите констатации. Възможно е страната ни да бъде засегната от същия механизъм.
Унгария и Полша, очаквано, отричат обвиненията на Европа. Но привържениците на новата мярка, като Европейската комисия и мнозинството от членовете на ЕП са категорични, че страните, които получават пари от Брюксел, трябва да зачитат ценностите на Общността. Казано с други думи - щом Полша и Унгария следват принципите на ЕС, значи няма от какво да се страхуват.
ФрогНюз припомня още, че механизмът стана факт чрез постигането на политически компромис. Според него, ако налице е оспорване на мярката, ЕК ще излезе с окончателни насоки, едва след като Съдът на ЕС излезе с решение. Именно това накара Унгария и Полша в крайна сметка да одобрят многогодишния бюджет.
Моля, подкрепете ни.