44|
8193
|18.07.2011
НОВИНИ
Уорлик: Олигархът Петров е недосегаем с пари, влияние и връзки със службите
Wikileaks пусна първата грама на Джеймс Уорлик. Както своите предшественици американският посланик описа в доклад успехите на правителството на ГЕРБ и проблемите с правораздавателната система и събирането на годни доказателства.
"За краткото време във властта, правителството извърши трудни реформи и персонални промени, необходими, за да се направи правоохраняването по-ефективно", пише посланикът на САЩ Джеймс Уорлик в доклад до Държавния департамент. Грамата му е от 10 февруари 2010 година и е озаглавен "Борбата с организираната престъпност: първият рунд е за правителството". Тя бе публикувана от българския партньор на Wikileaks - сайтът "Биволъ".
Уорлик изброява подробно успехите на правителството на ГЕРБ:
- сменени са 26 от 28 регионални шефове на полицията, много от които некомпетентни и корумпирани
- по препоръка на посолството е създадена междуинституционална работна група срещу организираната престъпност
- решен е въпросът с конфликта между ДАНС и МВР.
В крайна сметка координацията между МВР и прокуратурата "драматично се е подобрила".
Борис Велчев, за когото е отбелязано, че е назначение на социалистите, е споделил с посланика в началото на февруари, че "има пълна подкрепа от премиера и правителството да обяви война на 200-300 най-опасни фигури на организираната престъпност, включително 20-50 босове, които са добре известни".
Картината обаче не е само розова. "Известно е, че "големите риби" плуват на свобода, заради сериозни пропуски във формализираната съдебна процедура" - отбелязва посланикът.
Уорлик дава за пример безкрайното протакане, отлагане и в крайна сметка провала на делото срещу братята Маргини.
Проблемът не е само в съда, а също така и в липсата на убедителни доказателства по ключови дела, което води до освобождаване на лидери на престъпни групировки. Конкретно е цитирана операцията "Наглите" и Антон Петров "Хамстера", който е освободен под гаранция.
От разговори с главния прокурор Велчев и министъра на правосъдието Маргарита Попова посланикът на САЩ е разбрал, че "старата гвардия" от политици и съдии в съюз с наказателни адвокати и НПО, използващи езика на защитници на човешките права, яростно се противопоставят на необходимите реформи.
Притеснително е също, че радикалните реформи изискват промяна на конституцията с квалифицирано мнозинство, което е трудно постижимо при баланса на силите в парламента.
Два дни по-късно Уорлик изпраща още по-оптимистичен текст във Вашингтон, описвайки с подробности операцията "Октопод", ареста на Алексей Петров и свързаната с него престъпна група.
"Олигархът Петров дълго време е считан за недосегаем поради голямото си състояние, политическо влияние и връзки със специалните служби", отбелязва Уорлик. Вътрешният министър Цветанов на 11 февруари е изказал увереност, че полицията вече има достатъчно доказателства за осъждане на най-малко седем члена на бандата, включително и Петров.
Освен това Цветанов споменал, че "най-малко четири официални лица от Министерството на вътрешните работи са разследвани за сътрудничество с Петров и групата му."
"Целият позитивен ефект породен от тези арести ще бъде изгубен моментално, ако Петров и неговите съучастници не свършат в затвора" - пише посланик Уорлик в последната част на грамата, озаглавена "Ще издържат ли обвиненията?".
Премиерът, главният прокурор и вътрешният министър в един глас твърдят, че има достатъчно доказателства за осъждането на седемте най-високопоставени членове на престъпната група. Цветанов е уверен, че жертвите на рекет и заплахи от страна на Петров ще предложат да свидетелстват срещу него, след като новината за ареста се разпространи сред "стотиците хора и фирми, изнудвани от неговата организация".
"Повечето българи са шокирани, че правителството има силата и политическата воля да тръгне срещу фигура от ранга на Петров", пише Уорлик в заключението. Ако той бъде осъден в крайна сметка, този арест ще има историческо измерение.
Има обаче опасност обвинението да се провали поради подкуп, принуда или поради "технически причини", което ще бъде сериозен удар срещу правителството и ще деморализира публиката.
Реална е и опасността Петров да използва заплахи и сила срещу Цветанов и хората му, както и срещу главния прокурор Велчев, но Цветанов е уверил посолството, че всички необходими мерки са взети, за да се предотврати такъв сценарий.
"В крайна сметка правителството няма да бъде оценено върху арестите на известни фигури, а върху способността му да ускори делата за корупция, да затвори дупките в законодателството и успешно да вкара в затвора недосегаемите преди фигури на организираната престъпност", пише посланик Джеймс Уорлик на 10 февруари 2010 г. "Недосегаемите фигури на организираната престъпност" са изброени с имената им в отделна грама, към която Уорлик е дал препратка в текста, но все още не е публикувана от "Биволъ".
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads