Ура! От днес работим за собствения си джоб
Според разчетите на експертите от ИПИ, ако всеки доход на данъкоплатците от началото на годината до сега е изземван от държавата на 100 %, докато покрие предвидения годишен бюджет в хазната, 29 май ще е първият ден, в който доходите ни остават в собствените ни джобове.
Въпреки въвеждането на 10% плосък данък за личните доходи през 2008 г. (което ефективно намалява средното облагане на доходите на физическите лица) и намалението на осигуровките в края на миналата година с 3 процентни пункта, тази година празнуваме с един ден по-късно деня на свобода от правителството в сравнение с предходната година. "Това означава, че намесата на държавата в живота на хората не намалява, а само придобива други форми и измерения", смята Адриана Младенова, старши икономист в ИПИ. „Преразпределението на доходите през бюджета остава все така високо, дори се увеличава", допълва я колегата й Петър Ганев.
Анализите на икономистите показват, че са необходими средно 150 дни на един гражданин, за да изработи вноската си в държавния бюджет през тази година под формата на данъци, такси и др. Ето как изглежда разпределението й от гледна точка на видовете данъци:
- 48 дни в годината работим, за да платим дължимото ДДС върху стоките и услугите, които потребяваме,
- 28 дни - за да платим социалните си и здравни осигуровки,
- 26 дни - за преките данъци (данък върху доходите и корпоративен данък),
- 23 дни - за акцизи, и
- 25 дни - за други приходи под формата на такси, мита и др.
Денят на свободата от правителствена намеса се отбелязва в много страни по света, но различията в начините на събиране и категоризация на данните за публичните финанси правят сравнителния анализ труден. Все пак ето няколко интересни дати, в които различни страни честват свободата от данъци през 2008 г. (Tax Freedom Day)
Страна
Ден на свобода от данъци през 2008 г.
САЩ
23 април
Унгария
20 май
Словакия
22 май
Литва
30 май
Великобритания
2 юни
Австралия
12 май
Южна Африка
12 май
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.