Реклама / Ads
1| 2833 |09.11.2021 НОВИНИ

Вариант на пожар е влизане в новата година без бюджет, предупреди икономист

.
Петър Ганев Източник: БГНЕС
Влизане в новата година без бюджет е вариант на пожар, който крие рискове и затова трябва да бъде последният възможен. Това мнение изрази пред БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
 

„В закона много ясно е разписан срокът 31 октомври. Бюджетът трябва да бъде внесен в Народно събрание, тоест той вече трябва да е минал обсъждане със социални партньори и да е гласуван от Министерски съвет. Този срок е изпуснат. Когато се случва, то винаги има криза, има някакъв служебен кабинет. Въпросът е, че през 2014-а сроковете бяха много по-благоприятни: тогава изборите бяха на 5 октомври. Тогава около 19 декември приключи второто гласуване (на бюджета - бел. ред.)“, припомни той.

 

„Ако се оформи правителство през декември и дотогава не е приключена подготовката по бюджета, има риск да влезем в новата година без бюджет“, предупреди експертът. Законът за публичните финанси предвижда такава ситуация, но е лаконичен.

 

„Продължаваме да действаме спрямо текущата рамка. Ние не сме влизали в тази  хипотеза. Това трябва да е последният вариант, вариант на пожар, но той крие своите рискове именно заради това, че не е прилаган. Най-различни социални групи могат да не видят актуализация на своите помощи и плащания, които очакват“, поясни Ганев.

 

Той отбеляза, че общините също очакват държавния бюджет, за да напишат своите бюджети. По думите му тази територия е рискова и не знаем кои са всички потенциални ефекти.

 

Според икономиста служебният финансов министър трябва да изготви бюджетната рамка за 2022 г. и да започне да комуникира тази рамка: „Ако се мълчи до изборите, после може да се окаже – дайте да мълчим до балотажа, после – чакайте да видим кой ще надделее и ще вземе мандата. Винаги има нещо за чакане, но финансовият министър има работа, която не е обвързана с политиката и той трябва да я свърши.“

 

Петър Ганев направи аналогия със ситуацията около последната актуализация на бюджета за настоящата година: „Ако влезем в цялостен бюджет с подобен хаос и без ясен център на власт, а много различни предложения, тогава може разходната част сериозно да я изпуснем и то в година, в която разговорът започва да отива към консолидация – как да свием дефицитите, които се появиха в кризата.“

 

„Когато няма силен център на власт, всички около властта се опитват да изземат инициативата и да предлагат нови и нови разходи“, обобщи експертът.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 6417 |03.11.2021 Икономист: Ще се повтори финансовата криза от 2008 г., но в далеч по-злокобен вариант . 16| 4292 |23.10.2021 Новият „Делта плюс” вариант на COVID може да е по-заразен . 0| 3004 |21.10.2021 Кметът Пенчо Милков награди героите, спасили от пожар персонала и пациентите в русенска болница . 2| 2967 |13.10.2021 Пожар в COVID отделение в русенска болница

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads