18|
5726
|28.02.2013
НОВИНИ
Варненски общинари коментират евентуална оставка на кмета
Трябва ли Кирил Йорданов да подаде оставка – това е най-коментираният въпрос във Варна през последната седмица. Тази сутрин потърсихме мненията по темата на общински съветници от почти всички политически формации в местния парламент, съобщават от Дарик радио.
Позиция по въпроса засега няма единствено от управляващата партия ГЕРБ, която обаче се ангажира до ден-два да излезе с официално становище.
Кметът Кирил Йорданов трябва незабавно да подаде оставка. Единственият начин Варна да тръгне по един нормален път на развитие, какъвто бе преди 3-4 години, е той да се оттегли и да се смени мнозинството около ГЕРБ. Това мнение изрази пред Дарик общинският съветник и градски лидер на БСП Борислав Гуцанов. Той остро разкритикува поведението на градоначалника през последните дни.
„Как е възможно човек, който е 20 години в управлението – първо като областен управител, след това като народен представител, а сега и като кмет четвърти мандат, да си позволява такива неща – организиране на спортните среди и допускане в заседателната зала на хора от силовите структури“, възмущава се Гуцанов. Според него допълнително напрежение сред варненци се създава и от факта, че кметът „е станал еманация на смяната на всички възможни политически партии, които съществуват в пространството“.
Всяко разбутване на местната власт точно в този момент ще дръпне Варна още по-надолу. Тази е позицията на общинския съветник от група „Център“ Янко Станев, който влезе в местния парламент с листата на ДПС. По думите му, единствената власт, която стои, колкото и тя да е нестабилна, е местната. „Ако изпълняваме големи, национални задачи, трябва да държим местната власт стабилна. Институциите трябва да работят. Ако някой иска институциите да не работят и да се скрие зад това, аз не съм от тях“, коментира варненският избраник. Според него варненци не са излезли да искат оставката на кмета и на някой конкретен човек или конкретна институция. „Местната власт има определени ангажименти, които трябва да изпълни. Същевременно съм съгласен, че трябва да има много силен граждански контрол върху местната власт и това би могло да се получи“, допълни д-р Станев.
Съветникът от „Нашият град“ Владимир Тонев не скри опасенията си, че при евентуална оставка на кмета може да пострадат европроектите, които Варна е спечелила. Пред Дарик той обясни, че има одобрени от Брюксел 14 проекта на обща стойност 247 млн. лева. „При една кметска оставка не само градоначалникът си отива. След него си заминава и политическият кабинет. Същевременно специалистите на високо ниво в администрацията няма да знаят какво да правят. После пък следва едно ново напасване“, каза Тонев. Неговата позиция е, че едно раздрусване на местната власт ще доведе до блокиране на администрацията между 3 и 6 месеца.
Исканията за оттеглянето на Кирил Йорданов от поста не е изход от кризата, смята на свой ред бившият кмет на „Владиславово“ Добромир Джиков, сега общински съветник от Българска партия „Либерали“. „Аз не мисля, че определящото е точно личността на Кирил Йорданов. Определяща е цялата структура на администрацията, която трябва да бъде наредена по нов начин и да се повишат изискванията към всички служители“, коментира Джиков. Според него по време на избори може да се покаже кой какво желае да се направи.
Д-р Ивайло Митковски от ДСБ сподели, че от 12 години подкрепя исканията за оставка на Кирил Йорданов. „Някои хора много късно се сетиха, но по-добре късно, отколкото никога. Крайно време беше, винаги минаваше между капките“, бяха думите на местния парламентарист. Той е на мнение, че ако главата на Кирил Йорданов и сега не падне, настоящата ситуация ще продължи още 3 години. „При подадената оставка много е важно кой ще дойде – с какви възможности и какво желание ще бъде“, добави д-р Митковски.
Като съвсем логични окачестви исканията за оставката на кмета общинският съветник Костадин Костадинов. Според него ако Кирил Йорданов не си подаде оставката, са възможни два сценария. Единият е положението във Варна да ескалира и съответно да се стигне до сблъсъци. А другият вариант е обществената енергия да се разфокусира и на практика нищо да не се промени. Костадинов окачестви случващото се в града като една малка революция.
Основните критики на хората са към стандарта на живот и не виждам по какъв начин към момента оставката на Кирил Йорданов би облекчила положението на варненци. Това каза от своя страна Станислав Темелков, общински съветник от „Атака“. Той е на мнение, че подаването на оставки и липсата на отговорност биха задълбочили кризата и ситуацията във Варна. „Нещата трябва да се решават поетапно. Първо – да има едно правителство, което да държи нещата в свои ръце и да може да приеме исканията на гражданите, които са насочени към монополите. Към момента исканията към кмета не са формулирани. Доколкото разбрах, инициативният комитет, който изчете исканията си на сесията миналата седмица, не бяха конкретизирани в какъв аспект и защо се иска оставката на кмета“, каза в заключение Темелков.
Общинският съветник Дилбер Вейсалова от партия "Либерален алианс" се въздържа от коментар.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads