ВАС реабилитира Пенгезов като шеф на САС
Пенгезов бе освободен от високи пост от Висшия съдебен съвет в средата на януари заради замесването на името му в скандала с евтините имоти в Приморско. Той попадна в центъра на скандала, след като се установи, че право на строеж като "социално слаба" е получила дъщеря му Ана Пенгезова. Срещу 2200 лева тя е придобила право да строи върху общински имот с площ от 563 кв.м. до морето.
ВСС реши да го освободи от шефското място заради нарушаване на Етичния кодекс на магистратите, но го остави да работи като редови съдия в апелативния съд
На първа инстанция ВАС също отмени решението на съдебния съвет с мотив, че при освобождаването на Пенгезов не е посочен неговия личен принос към скандала. През цялото време той твърдеше, че не знае какво е правила дъщеря му в Приморско. Окончателното решение на ВАС потвърждава тезата на тричленния състав на съда.
"ВСС не е изложил съображения за осъществено лично негово поведение на магистрат в предприетото начинание на неговата дъщеря да придобие право на строеж, което да е установено по безспорен начин и мотивирано, каквото е изискването на Етичния кодекс и закона", се казва в решението на Върховния административен съд.
Според ВАС не е достатъчно ВСС само да се посочи, че е налице нарушение на Етичния кодекс на магистратите, а трябва и да ги изброи.
От материалите, предоставени пред ВАС от съдебния съвет, става ясно, че Пенгезов е уведомен за действията на своята дъщеря, която тогава е била на 19 години. Ана Пенгезова е излъгала община Приморско като е дала адрес, на който живее в морския град, но членовете на ВСС са установили, че тя никога не е живяла там.
В крайна сметка тя е взела и 2000 лева на заем от баща си, за да плати в кметството. Правото на строеж обаче е останало нереализирано. По време на дисциплинарното производство пред ВСС общинските служители са заявили, че не са знаели кой е бащата на Ана Пенгезова.
Самото назначение на Веселин Пенгезов за шеф на Софийския апелативен съд бе остро критикувано от Съюза на съдиите в България и се дава за пример за порочната кадрова политика на ВСС. Преди да заеме този пост, Пенгезов бе председател на Военно-апелативния съд, но въпреки това бе предпочетен пред съдии, които имат значителен опит с цивилното правораздаване.
След избирането му през 2010 година, Пенгезов спретна купон, където присъстваха много от членовете на ВСС, гласували ден преди това за него.
Моля, подкрепете ни.