Василев закова скока на пенсиите и заплатите и намали приходната част в бюджета
Това стана ясно от думите на Василев по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където се обсъждат проектозаконите на НЗОК, ДОО и държавният бюджет за догодина.
Промяната е следствие на дискусии с партиите в парламента, които поискаха да се намали приходната част. Първоначално бяха заложени приходи от 77.6 млрд. лева.
933 лева ще е размерът на минималната работна заплата, предвижда бюджетът за 2024 г. В България те са най-ниски спрямо минималното трудово възнаграждение в съседните държави, стана ясно още от думите на Василев.
“В Черна гора тази година тя е 1042 лв., а в Северна Македония е 946 лв. сега, в Сърбия тя е 1070 лв. Това са държави с по-малък БВП на глава от населението у нас , а в Румъния е 1296 лв. От всички наши съседи държави ние сме на опашката. Длъжни сме да не позволяваме да се оформят гета с ниско заплащане, некачествен труд и изоставени региони, защото това се случва и в развити страни, ако ножицата в доходите се отвори”, заяви още Василев.
Работодателските организации обаче не се съгласиха. Синдикатите поискаха повече пари за заплати, обезщетения за безработица и по-висок максимален доход.
Очаква се ръст в заетостта и спад в безработицата. Очаква се средната безработица да е към 4%, а към края на периода да е 3,9%.
Предвижда се увеличение и на максималния осигурителен доход.
“Очакваме ръст на възнагражденията в икономиката, в това число и в частния сектор, с около 11% догодина”, допълни Василев.
В проекта на бюджет за догодина са заложени значителни публични инвестиции. По последната редакция те са 9,983 млрд. лева, почти 10 млрд. лева, което е 25% увеличение спрямо разчета за 2023 г., предава БТА.
По думите на Василев план-сметката за догодина постига трайно повишаване на пенсиите - вдигат се вдовишките пенсии за най-уязвимите самотни пенсионери.
“Запазват се редица политики. Данъчната система е напълно запазена, няма промени в данъчните ставки. Единствената промяна идва по линия на европейската директива за 15% корпоративен данък за компаниите с оборот на 1,5 млрд. лева. В България това са основно чужди компании, с майки-собственици в други държави от ЕС. От гледна точка на общата корпорация данъчното бреме не се увеличава”, допълни още Василев.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.