Реклама / Ads
0| 3144 |24.08.2022 НОВИНИ

Версията за евтините доставки на руски газ е в минало време, твърди икономист

.
Георги Ангелов Източник: стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria
В последните месеци Газпром многократно нарушава договорите си с европейските държави и спира газа с всякакви оправдания, като при това цената изобщо не е ниска, както е било преди 2 години. Това коментира пред Bloomberg икономистът Георги Ангелов.
 

„Версията за евтините доставки е в минало време. Преди 2 години руският, американският и азерският газ бяха на една и съща цена - около 9 евро на мегават, днес се движим към 300 евро на мегават. Да твърдим, че нещо, което е поскъпнало с хиляди проценти, е евтино, е абсурдно. Руският газ вече не е евтин. Другият проблем е, че Газпром не е сигурен доставчик и спира подаването на газ с всякакви оправдания. Първо беше това с рублите, сега използват профилактиката и ремонтите. Газпром спира газа когато и колкото си иска. Точно затова трябва да търсим алтернатива“, смята той.

 

По думите му до някаква степен ние имаме тази алтернатива с азерския газ, който покрива 1/3 от нуждите ни, и втечнения газ, който обаче отказахме и сега това ни поставя в много тежка ситуация.

 

„В момента всички смятат, че разбират от газ, но точно тези, които трябваше да направят нещо – да резервират тръба или слот на терминал, забравят да го направят и с това оправдание бяха отказани шест от седемте танкера, защото някой не се е сетил да осигури терминали“, припомни Ангелов. Според него това най-вече е грешка на Булгаргаз и при предишното, и при сегашното правителство.

 

 „Всеки знае, че всъщност има дефицит на инфраструктура, а не на газ. За малка страна като България не е проблем да се намерят няколко танкера. Едната възможност е Турция, където има капацитет и дори ни свърза тръба, а другия е през терминала Ревитуза, той беше наскоро разширен и ни стига като капацитет. Точно за януари, февруари и март има свободни капацитети, но някой трябва да се разбере с турското и гръцкото правителство и да ги запази“, отбеляза той.

 

Според него отказът на служебното правителство от шестте танкера силно е отслабил позицията ни.

 

„Те ни даваха сигурност на доставките плюс фискирана цена, защото тя беше свързана с американските, а не с европейските пазари, където цените постоянно се вдигат, докато американските са стабилна. Ние имахме стабилна цена и след като се отказахме сега нямаме никакви козове пред Газпром“, каза Георге Ангелов.

 

Според него дискусиите за газа през последните 3-4 месеца са изцяло политически.

 

„Газът в България има много малък дял в енергийния микс, особено извън зимния период. Той отива основно за топлофикациите в София. Те могат да работят и на мазут и работиха на мазут преди 20-30 години, като разполагат със същите съоръжения и сега. Всяка топлофикация трябва да има резерви от мазут за 4 месеца, за да може да превключи при нужда. При електричеството България е нетен износител на ток, въпросът е да се провери дали мрежата в София може да издържи и ако не може, просто да се сменят някои кабели и трафопостове“, отбеляза той.

 

Икономистът е категоричен, че става въпрос за цивилизационен разлом – „искаме ли да имаме конкуренти пазари или една единствена тръба, която някой може да спре когато си иска. Когато има 5 тръби Газпром няма да има контрол. За газовата връзка с Гърция години наред експерти обясняваха как няма да се изплати, но сега виждаме, че ако беше пусната по-рано щеше да се е изплатила многократно“, убеден е той. Ангелов посочи, че сега ще има много повече такива проекти и Газпром в дългосрочен план ще изгуби клиентите си в Европа.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2810 |23.08.2022 Шолц: Германия се откъсва с максимална скорост от руските енергийни доставки . 0| 2832 |22.08.2022 Европа се подготвя за ново орязване на руските доставки на газ . 0| 2753 |17.08.2022 Германия има газ за по-малко от три месеца, ако Русия спре доставките . 0| 2897 |15.08.2022 Евгений Кънев: Може да се търсят възможности за подновяване на доставките на газ от Русия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads