Реклама / Ads
1| 4986 |17.01.2011 НОВИНИ

Ветеринари от ЕС ще ни помагат срещу шапа

.
Експерти ветеринари от Европейския съюз пристигат у нас заради шапа, съобщи БНТ.
 

Целта на мисията им е да се опитат да помогнат на българските си колеги на място в усилията им да ограничат разпространението на заразата.

Ще посетят и граничното село Резово, където от вчера достъпът на външни лица е забранен.

Вчера беше съобщено, че стадо турски биволи е влязло на наша територия и пасе, заедно с кравите е овцете на резовци.

След сигнала ветеринарните лекари взеха спешни мерки.

Според тях има вероятност част от кравите в Резово да са заразени с вируса на шап. Бяха взети нови кръвни проби от домашните животни в селото.

Резултатите от тях се очаква да бъдат готови днес.

Според ветеринарите при някои от кравите се наблюдават начални симптоми на болестта, същото е и при някои от овцете.

Ако пробите се окажат положителни всичките 90 крави, 60 овце, 50 кози и 50 прасета ще бъдат умъртвени, а в района ще бъде наложена три месечна карантина.

От 15 години телените заграждения на граничната река Резовска са премахнати и животни от съседна Турция преминават и пасат с месеци в мерата на селото, твърдят местните хора.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3275 |13.01.2025 Разкриха от какво са боледували животните в село Сигмен . 6| 3315 |03.12.2024 "Умишлено се насажда недоверие към БАБХ". Проби за шарка ще се взимат само в 3-километровата зона в Сливенско . 4| 3488 |02.12.2024 Бивш шеф на БАБХ: Не може да има съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград . 4| 33927 |01.12.2024 Зам.-министърът на земеделието: Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads