Вложители в КТБ: Идеята за теглене на малки суми е абсурд
Ние и повечето от нашите служители сме редовно на протестите. В момента вземанията, които получаваме, са достатъчни само за заплати. Не можем да погасяваме другите си задължения, каза Рауф Ахундов, представител на фирма от текстилната индустрия със сметки в КТБ. Той предполага, че при сегашното положение, блокираният му бизнес може да издържи два до три месеца.
Една от новите идеи за успокояване на напрежението сред вложителите бе те да получат достъп до малки суми. Според Маргарита Георгиева, която изплаща ипотека към друга банка обаче, това не е решение. „Аз съм внесла пари в евро и искам да ги получа в евро, а не в левове. Тези пари съм ги събирала, за да имам някаква сигурност като пенсионер”, оплака се Маргарита. До момента е събрала над 5 000 лева на заем от свои познати. Смята, че кризата в банката е измислена и тя трябва да се отвори и да обслужва хората.
Валентина Грозданова, също пенсионер, няма достъп до парите, които й изпраща нейният син от чужбина, за да могат двамата с баща му да живеят спокойно в България. Разумният изход и според нея е банката да се отвори веднага. Смята за абсурд предложението за изплащане на до 1 000 лв. на вложителите.
"Относно случващото се около КТБ са предприети действия за сезиране на ЕК. Подадени са жалби в Брюксел", каза адвокат Владимир Скочев, който съветва протестиращите. Според него голям въпрос е, защо банката бе изключена от разрешената от ЕС държавна помощ. Смята, че причината е в разиграващите се около нея нечисти сценарии, в които участват и политически сили.
Тити Папазов, чието семейство също е с блокирани средства в КТБ, смята, че за спасението на банката е необходимо всички държавни институции да се ангажират с оздравяването й. Първото, което трябва да се направи, е да се даде шанс на акционерите да възстановят банката, смята баскетболният треньор.
Моля, подкрепете ни.