Реклама / Ads
0| 2434 |07.05.2025 НОВИНИ

Връщане към Ирак? САЩ обсъждат ръководство на Газа по модела от 2003 г.

.
Съединените щати и Израел са обсъждали възможността Вашингтон да оглави временна администрация след края на войната в Газа, съобща Reuters, позовавайки се на петима свои източници.
 

Според тях, в рамките на тези „високопоставени“ консултации се разглежда вариант за преходно управление, ръководено от американски представител, което да поеме контрола над Газа, докато районът бъде демилитаризиран и стабилизиран, а на хоризонта се появи жизнеспособна палестинска администрация.

 

Източниците посочват, че разговорите са в начален етап и няма фиксиран срок за продължителността на такава американска администрация — тя ще зависи от развитието на ситуацията на терен.







Те сравняват идеята с Коалиционната временна администрация в Ирак, която САЩ създадоха през 2003 г. след свалянето на Саддам Хюсеин. Тази администрация беше възприета от мнозина иракчани като окупационна сила и предаде властта на преходно иракско правителство през 2004 г., след като не успя да овладее нарастващия бунт.

 

Според източниците, в подобна администрация за Газа биха могли да участват и други страни, без да се посочва кои точно. Предвижда се участие на палестински технократи, но без ислямистката групировка Хамас и Палестинската автономия, която има ограничен контрол в Западния бряг.

 

Хамас, която управлява Газа от 2007 г., започна настоящата война с нападението си на 7 октомври 2023 г., при което загинаха около 1200 души, предимно цивилни, а други 251 бяха отвлечени.

 

Източниците посочват, че няма яснота дали ще се стигне до споразумение, и че разговорите не са стигнали до обсъждане на конкретни имена за ключови роли в бъдещото управление. Не е уточнено коя от страните е направила предложението.

 

В отговор на въпросите на Reuters, говорител на Държавния департамент на САЩ не коментира директно дали има разговори с Израел по темата за такава администрация, заявявайки:

 

„Искаме мир и незабавно освобождаване на заложниците. Основите на нашия подход остават непоклатими: заставаме до Израел и заставаме за мира“.


Офисът на израелския премиер Бенямин Нетаняху отказа коментар.

 

В интервю през април пред базираната в ОАЕ телевизия Sky News Arabia, израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че след войната ще има преходен период, в който международен настоятелски съвет с участието на „умерени арабски страни“ ще администрира Газа, като палестинците ще действат под тяхно ръководство.

 

„Не искаме да контролираме гражданския живот на хората в Газа. Единственият ни интерес там е сигурността“, добави Саар, без да уточни кои държави визира.


Директорът на правителствения медиен офис в Газа, контролиран от Хамас – Исмаил ал-Тауабта, отхвърли идеята за администрация, водена от САЩ или чуждо правителство, като заяви, че само палестинският народ трябва да избере своите управници.

 

Палестинската автономия не отговори на запитвания за коментар.

 

Рискове


Американско ръководство на временна администрация в Газа би въвлякло САЩ по-дълбоко в израелско-палестинския конфликт и би представлявало най-мащабната намеса на Вашингтон в Близкия изток след инвазията в Ирак.

 

Двама от източниците подчертават, че това крие сериозни рискове от реакция на съюзници и противници в региона, ако САЩ бъдат възприети като окупационна сила.

 

Обединените арабски емирства – които установиха дипломатически отношения с Израел през 2020 г. – са предложили международна коалиция да управлява Газа след войната. Участието на ОАЕ зависи от включването на Палестинската автономия и наличие на реална перспектива за палестинска държавност.







Министерството на външните работи на ОАЕ не коментира дали би подкрепило американска администрация, в която липсва участие на Палестинската автономия.

 

Израелското ръководство, включително премиерът Нетаняху, категорично отхвърля всякаква роля за Палестинската автономия в Газа, обвинявайки я в антиизраелска позиция. Нетаняху също така се противопоставя на палестинския суверенитет.

 

На 6 май той заяви, че Израел ще разшири военните си действия в Газа и че повече жители ще бъдат преместени „в тяхна полза“. Израел продължава да търси 59 заложници, държани в анклава. По данни на здравното министерство в Газа, досегашната офанзива е отнела живота на над 52 000 палестинци.

 

Някои членове на крайнодясната коалиция на Нетаняху публично призовават за т.нар. „доброволна“ масова миграция на палестинци от Газа и за възстановяване на еврейски селища в анклава.

 

Зад кулисите обаче някои израелски служители обсъждат и по-умерени сценарии за бъдещето на Газа, които не предвиждат масово изселване на палестинците, като предложението за временна американска администрация.

 

Според четирима източници (включително дипломати и бивши израелски служители), сред обсъжданите идеи са:

 

- ограничаване на възстановяването само в определени зони за сигурност;
- разделяне на територията;
- създаване на постоянни военни бази.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2218 |07.05.2025 Кметът на Русе: Свети Георги ни пази, а историята ни задължава . 9| 4736 |07.05.2025 Берлин трепери, Брюксел плаща: Как Мерц предава Европа още от старта . 4| 2330 |07.05.2025 ЦСКА постави капсула на времето под Сектор „Г“ в чест на 77-годишнината . 14| 13298 |07.05.2025 F-16 е лош заради парада на 9 май в Москва, Борисов и Радев - слаби актьори. Прощавай, дядо, но без мен

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads