На всеки четири дни голяма компания в България губи пари вследствие на киберпрестъпление
То е по поръчка на Съюза за стопанска инициатива.
Димитров обясни, че една от популярните схеми е в случаите, когато организирани престъпни групи от Северна Африка проникват в информационните системи на дадена компания.
След внимателни наблюдения те подменят айбана на фирмата и пренасочват превод за голяма сума пари. На ден около 30 сигнала за различен тип киберпрестъпления се получават в Дирекцията.
Проучването показва още, че 40% от анкетираните казват, че ползват интернет по няколко пъти на ден. Много сигурни в мрежата се чувстват едва 6 на сто, а много несигурни – също толкова. Данните сочат и че 42% отчитат, че са неосведомени по темата.
Повечето анкетирани разчитат на антивирусен софтуер за защита в интернет, а 88 на сто са заявили, че никога не са ставали жертва на киберпрестъпление.
Около 21% посочват, че използват интернет почти по цял ден, 40% – по няколко пъти на ден, 14% – веднъж дневно, 14% са категорични, че никога не използват интернет.
Според 25% от анкетираните по-добро образование и информираност на гражданите ще подобри превенцията на киберпрестъпленията в България.
От анкетираните 39% смятат, че решението е строги закони и ефективно налагане на санкции, 12% посочват, че е нужно увеличение на инвестициите в киберсигурността на национално ниво, а според 13% трябва подобряване на сътрудничеството между институциите, бизнеса и обществото.
Моля, подкрепете ни.