Задават се богати трапези и сбирки – пийти умно, най-добре вино
Ще завъртите главата преди да се усетите. Затова пийте на малки глътки и посягайте по-често към туршийте. Особено ценно е киселото зеле. С червен пиперец и зехтинче на вкус – мммм... супер. Зелените домати (може и червени ако сте се сетили да сложите) също са много подходящи към ракията. Карфиол и парени камби – прекрасно допълнение. Внимание! Пълна заблуда е, че ако хапвате тлъсти мезета, няма да се напиете. Тлъстото и мазното предизвикват шок в стомашните системи за ферментация, рязко натоварват черния дроб и жлъчката. Замезвайте обилно, но без тлъстини или масло, както практикуват любителите на водката, например.
Друго важно правило: Не смесвайте напитки със зърнен произход – водка, уиски и джин, с такива от грозде – вино, коняк, бренди. Да не говорим за плодовите ликьори и пр. Празничните вечери са дълги, не бързайте с чашките.
Ако сте на вино, не е лошо да го смесвате с малко вода. Може да ви упрекнат, че не е „професионално“, но ще ви гарантира весела вечер и няма да имате проблеми на сутринта.
Ако сте започнали с ракия или нещо друго силно, не запивайте с газирани напитки. Бързо ще „отнесете плувката“.
Излизането на студен чист въздух на терасата или на двора не е препоръчително. Освежаването е за кратко, а след това опиянението се връща като цунами…
Лекарите съветват: най-безопасно за празнични маратони е бялото вино. В България обаче червеното е царят на трапезата. Мнозина няма да спрат на втората или третата чаша, то е ясно. Старайте се поне да не бързате, не превръщайте пиенето в състезание.
Разказвайте случки, вицове, замезвайте и отпивайте с кеф. Не пийте на екс! Руският обичай да се обръщат чашите до дъно е довел до много беди и дори национални драми. Да пием нашите вина, както правят това французи, италианци и португалци с техните – бавничко, наслаждавайки се на качествата им и на срещата с близки хора. И не вярвайте, че домашните вина са по-ниско качество. Няма такъв филм. Майсторските вина са без грам консерванти и химия, с което не може да се похвали нито едно бутилирано вино от магазина, на каквато й цена да сте го купили.
Любителите на бира си знаят колко е нормалната доза. Знаят също, че със сигурност ще прекалят. Махмурлукът след волни съчетания с твърд алкохол и бира е по-неприятен от този от вино.
На сутринта - зелев сок, шкембе чорба с люти чушки, бира... Класика, но истината е, че бирата ще ви върне на снощното положение. Натуралните сокове и фрешовете също вършат работа. Тайната на доброто настроение е мярката. Всеки знае своята.
Моля, подкрепете ни.