Зам.-министър Маринов: 4 пъти по-малко са изгорелите площи в сравнение с 2022
Една от версиите за пожара обхванал 800 декара сухи треви и храсти край бургаското село Изворище снощи е огънят да е тръгнал от животновъден обект в близост, каза още той.
125 горски пожара са станали на територията на страната от началото на годината досега.
Най-често причината е човешка небрежност, заяви зам.-министър Маринов:
"Искам да апелирам към всички посетители на горските територии стриктно да се спазват всички правила за пожарна безопасност. Основните от които са: да не се пали открит огън на места, които не са обозначени за това."
22 противопожарни наблюдателни кули, оборудвани с термовизионни камери за сигнализиране в реално време при възникването на пожар има изградени на територията на страната. 3 от тях се намират в Бургаска област, а в Регионалната дирекция по горите има изграден наблюдателен център.
"Системата оповестява на четирима служители за възникване на пожар на дадена територия с координати. Оттам следва оповестяване на дежурни служители на Държавните горски и ловни стопанства и структури по места. Сигнала се препредава и на пожарните служби по региони и започват действията по пожарогасене", каза главен експерт по контрол и опазване на горските територии инж.Боян Янчев.
В активния пожарен сезон през месеците юли, август и септември се засилват обходите на горските инспектори в местностите с повече посетители. Целта е да не се допуска паленето на огньове на нерегламентирани места. Глоби от 500 до 2 хиляди лева са предвидени за нарушителите.
Моля, подкрепете ни.