Защо Албания забрани ТикТок?
Всяка вечер Ергус качва видео в Тик Ток, за да напомни на клиентите си, че прави доставки в Тирана. Телефонът му не спира да звъни и това му носи 1000 евро доходи на месец, разказва БНТ.
"Забраната ще ми нанесе огромен удар. Всяка вечер се включвам на живо в 11 часа и обявявам, че започвам доставки и очаквам поръчки, ако някой иска алкохол, бира, чипс", казва Ергус Катиай - собственик на магазин, който рекламира в Тик Ток.
Албанските власти наложиха едногодишна забрана на Тик Ток с цел да се намали младежкото насилие. Причината е убийство на 14-годишно момче, което беше намушкано от негов съученик. Според местните медии, преди това между двете момчета е имало сблъсък в социалната мрежа. Фиорентина Сако е очевидец на убийството.
"Всички правителства предприемат подобни мерки заради престъпленията. Тези деца гледат само негативни неща по Тик Ток. За момента решението е добро", посочва Фиорентина Сако.
От компанията - собственик на Тик Ток твърдят, че престъплението е резултат от клипове с насилие в други социални мрежи. Правозащитни организации и опозицията казват, че забраната се налага, за да се ограничи свободата на словото и то точно преди парламентарните избори през май.
"Има много причини за забраната, но основната е, че Еди Рама иска да ни отнеме гласа", отбелязва Арлинд Кори - лидер на движението "Заедно".
Премиерът Еди Рама твърди, че решението е взето след дискусия с учители и родители.
"В китайския Тик Ток няма нито хулиганство, нито перверзии, насилие, ножове, саби, оръжия, евро и долари. Извън Китай има само измет и негодници. Защо ни е Тик Ток тук", посочва Еди Рама - премиер на Албания.
А самите албански тиктокъри вече са намерили решение да заобиколят забраната.
"Албанците винаги намират решение - това не е проблем. В момента, в който бъде забранен, веднага ще се отвори чрез Ви Пи Ен ", казва Янеш Мамо - инфлуенсър.
В още поне 20 държави по света беше наложена пълна или частична забрана на Тик Ток заради неприлични видеоклипове или заради опасения за националната сигурност, тъй като компанията - собственик е близка до китайското правителство.
Моля, подкрепете ни.