Защо втората пенсия може да нарасне значително през следващите години?
„Целта на мултифондовия модел е да увеличи доходността. Според изчисленията на нашите експерти, след няколко години натрупване може да се постигне удвояване на втората пенсия“, добави Милтенова, съобщи БНТ. Въвеждането на мултифондове е дългоочаквана реформа, която бе препоръчана от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и беше потвърдена в анализа на пенсионната система от Икономическия и социален съвет (ИСС).
Мултифондовият модел включва три подфонда, които следват жизнения цикъл на осигурените лица: динамичен, балансиран и консервативен. Динамичният подфонд ще е подходящ за младите хора, защото те имат време за инвестиции, а консервативният ще бъде за тези, които са на възраст близо до пенсиониране.
Пенсионната система и кризите
Въпреки глобалните икономически кризи през последните 20 години – икономическата криза, кризата в Гърция, COVID-19 и геополитическите напрежения, пенсионните фондове в България успяха да осигурят положителна доходност. За хората с повече от 20 години осигуряване, средната годишна доходност е 4%, а тази година се очаква тя да бъде над 8%.
Решения за осигурителни вноски
Що се отнася до увеличаване на осигурителните вноски, Милтенова смята, че това е въпрос на политическо решение. Според нея, дефицитът в Държавното обществено осигуряване от 11 млрд. лв. ще нараства, а по-нататъшните дефицити ще се увеличават. Милтенова подчерта, че пенсионната система трябва да бъде балансирана и да съществува синергия между трите стълба на осигуряването, като всеки от тях има различна роля, но не трябва да се конкурират помежду си.
Контрол и регулации
Пенсионната система е строго контролирана и регулирана. Всеки ден се докладва на банката-попечител и на КФН какво се е случило с инвестирането. Това гарантира прозрачност и стабилност на пенсионните спестявания, като различието с банките е, че пенсионните дружества докладват ежедневно, докато банките правят това само веднъж месечно.
Моля, подкрепете ни.