Затваряне на граници, нарушен транспорт и конспирациите на унгарските власти – какво се случва в Централна Европа?

За първи път огнището беше открито във ферма за едър рогат добитък в северозападна Унгария в началото на март, а две седмици по-късно животните в три ферми в съседна Словакия дадоха положителен резултат за високопреносимия вирус.
Оттогава насам животни от още три ферми в Унгария и други три в Словакия са дали положителни проби за вируса, което е първото огнище на болестта в двете страни от повече от половин век.
„Всичко в района е обърнато с главата надолу“, тъй като фермерите се страхуват за собствените си стада, а транспортът е нарушен поради затварянето на границите, казва Шандор Шобошлай, местен предприемач и ловец в унгарския град Левел, където близо 3000 глави добитък трябваше да бъдат умъртвени след откриването на болестта в една ферма.
„Дори не сме си и помисляли, че такова нещо може да се случи. Кой би могъл да разчита на това? Никой“, казва той. „В района има големи ферми, но не мисля, че вината е на собствениците на животните, това е сигурно. Вятърът го е донесъл тук.“
Шапът засяга предимно чифтокопитни животни като говеда, овце, кози, свине и елени и води до треска и мехури в устата и копитата. Вирусът се разпространява чрез контакт между животни или върху повърхности като дрехи, кожа и превозни средства, или чрез вятъра. Той представлява малка опасност за хората.
В петък властите в Унгария продължиха да провеждат операции, целящи да спрат разпространението на болестта и да дезинфекцират засегнатите ферми и превозни средства в района. На входовете и изходите на градовете и селата в целия регион бяха поставени рогозки, напоени с мощен дезинфектант, за да се премахнат молекулите на вируса, които могат да полепнат по гумите - въпреки че много от тези рогозки бързо изсъхнаха и бяха отнесени частично от пътя от преминаващите превозни средства.
Тази седмица словашкото правителство, позовавайки се на недостатъчните мерки за ограничаване на разпространението на вируса, предприети от Унгария, затвори 16 от общите си граници и една с Австрия, като всички те са с по-малък трафик, за да могат властите да се съсредоточат върху извършването на гранични проверки на основните гранични пунктове. Миналата седмица Австрия, където не е имало регистрирани случаи, затвори 23 от граничните си пунктове с Унгария и Словакия.
Властите в Чешката република, която е сравнително отдалечена от унгарските и словашките ферми, в които е открита болестта, въведоха мерки за дезинфекция на всички пет гранични пункта, използвани от товарни камиони, влизащи в страната.
Иржи Черни, доцент в Чешкия университет по биологични науки в Прага, заяви, че най-сериозният риск от предаване на инфекцията е „чрез замърсени човешки предмети“, като „гуми и автомобили, по подметките на обувките и чрез замърсена храна“. Чешкият министър на земеделието Марек Комитетски заяви, че ограниченията могат да бъдат отменени 30 дни след като в Словакия бъде умъртвено последното заразено с шап селскостопанско животно.
През тази седмица в Унгария не са открити нови случаи на заразяване, а почистването на последните заразени ферми вероятно ще приключи в събота, заяви в петък Ищван Наги, министър на земеделието на Унгария.
По-рано тази седмица унгарски служител заяви на пресконференция, че огнището на шап може да е причинено от „изкуствено произведен вирус“.
Без да цитира конкретни доказателства в подкрепа на твърденията си, Гергели Гуляш, началник на кабинета на унгарския министър-председател Виктор Орбан, заяви, че не може да се изключи възможността болестта да е била пусната в Унгария като „биологична атака“, като добави, че подозрението се основава на устни изявления от лаборатория в чужда държава, която е започнала първоначален анализ на вирусните проби.
Правителството на Унгария обеща да въведе мораториум върху изплащането на заеми за засегнатите земеделски стопани, да им помогне да получат обезщетение за загубата на животните си и да съдейства за разработването на мерки в стопанствата за предотвратяване на бъдещи огнища.
Моля, подкрепете ни.





