Реклама / Ads
4| 4794 |07.11.2024 НОВИНИ

Завръщането на Тръмп - изненадващо с широка подкрепа от латиноамериканските избиратели. Кой гласува за него?

.
Доналд Тръмп
Тази година Доналд Тръмп за пореден път промени електората в САЩ, като събра подкрепа сред латиноамериканските избиратели, младите хора и американците без висше образование и спечели повече гласове в почти цялата страна, докато си възвръщаше президентския пост.
 

След популистката кампания на републиканеца, в която той обещаваше да предпази работниците от глобалната икономическа конкуренция и предлагаше широк спектър от предложения за намаляване на данъците, нарастващата сила на Тръмп сред избирателите от работническата класа и американците без бял цвят на кожата помогна за увеличаването на неговия дял от гласовете почти навсякъде, пише Ройтерс.






Най-сериозното увеличение може би е 14-процентният скок в дела на Тръмп сред латиноамериканските гласоподаватели, според екзит пол, проведен от Edison Research. Около 46% от самоопределилите се като латиноамерикански избиратели са избрали Тръмп, което е повече от 32% на изборите през 2020 г., когато Тръмп загуби от демократа Джо Байдън.


От десетилетия латиноамериканците до голяма степен предпочитат демократите, но делът на Тръмп тази година е най-високият за републикански кандидат за президент в екзитполовете от 70-те години на миналия век и е малко по-висок от дела от 44%, спечелен от републиканеца Джордж Буш-младши през 2004 г., според данни, събрани от American Enterprise Institute, консервативен мозъчен тръст.


В окръзите, където повече от 20% от американците в избирателна възраст са испанци, преднината на Тръмп пред вицепрезидента демократ Камала Харис се е увеличила с 13 пункта спрямо представянето му през 2020 г. срещу Байдън.


„Младите латиноамериканци нямат същата мускулна памет като техните баби и дядовци, които са гласували за демократите в продължение на 50 години“, казва Джанкарло Сопо, републикански медиен стратег, който е работил по испаноезичната работа за кампанията на Тръмп през 2020 г.


Този път Тръмп печели 55% от испаноговорящите мъже, което е с 19 пункта повече от дела от 36%, който спечели четири години по-рано, докато той получава подкрепата на 38% от испаноговорящите жени, което е с 8 пункта повече в сравнение с 2020 г.







Тръмп превърна противопоставянето на имиграцията в крайъгълен камък на политическата си кариера, като обеща да провежда масови депортации на хора, живеещи в САЩ незаконно. Много латиноамерикански гласоподаватели подкрепиха твърдите позиции на Тръмп, според екзит пол на Edison Research. Около една четвърт от латиноамериканските респонденти са заявили, че повечето имигранти в страната без документи трябва да бъдат депортирани в страните, от които идват, в сравнение с 40% от избирателите като цяло в проучването.


ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОБЛЕМИ


Според оценките на Бюрото за преброяване на населението на САЩ латиноамериканците са по-скоро от работническата класа, отколкото бялото мнозинство в страната, а делът на латиноамериканците, които нямат висше образование, е по-голям.


Испаноговорящите също така са по-млади от средното за Америка, което означава, че много от тях са имали по-малко време да натрупат богатство и също така са били по-силно изложени на икономическите проблеми през последните години, включително високата инфлация и нарастващите лихвени проценти по ипотечните кредити. Тръмп печели 43% от гласоподавателите на възраст от 18 до 29 години - със 7 пункта повече, отколкото през 2020 г.


Около две трети от избирателите смятат, че икономиката на САЩ е в лошо състояние, в сравнение с около половината от избирателите през 2020 г. Около 46% заявяват, че финансовото положение на семейството им е по-лошо, отколкото преди четири години, в сравнение с 20%, които казват същото през 2020 г.


„Републиканците постоянно побеждават демократите в свързването с избирателите по въпросите на икономиката“, заяви Клариса Мартинес Де Кастро, вицепрезидент на непартийната инициатива UnidosUS Latino Vote. „Това беше референдум за икономиката, а тя неизменно е била въпрос номер едно, две и три за латиноамериканските гласоподаватели.“







В щата Аризона - щат, в който Байдън спечели през 2020 г., роденият в Мексико Артуро Лагуна стана американски гражданин по-рано тази година и пусна първата си бюлетина за президент на САЩ за Тръмп, като се позова на консерватизма на републиканеца и на приемането на ограниченията за достъп до аборти.


„Трите най-важни неща са семейните ценности, това, че подкрепям живота, и религията“, казва Лагуна, 28-годишен корпоративен мениджър. „Нямам чувството, че Камала представлява тези ценности.“


В цялата страна, на местата, където са преброени почти всички гласове - приблизително 2200 окръга в страната - преднината на Тръмп е с 5 пункта по-висока, отколкото през 2020 г.


Това широко увеличение - надигане на републиканската вълна - отчасти се дължи на печалбите на Тръмп сред избирателите без висше образование - масова класа избиратели, която обхваща расови и етнически категории и съставлява малко над половината от електората във вторник.


Около 56% от избирателите без висше образование са избрали Тръмп, което е с 6 пункта повече от дела на републиканците в екзитпола за 2020 г. Харис спечели 55% от гласоподавателите с дипломи, което е непроменено спрямо дела на Байдън през 2020 г., когато заможните предградия помогнаха за победата на демократа.


Печалбите на Тръмп се основават на големите промени в електората след триумфа му на президентските избори през 2016 г., когато той изпревари значително предишните републиканци сред белите избиратели от работническата класа. Тази година той до голяма степен запази доминацията си сред тази група, спечелвайки 66% от гласовете им, като делът му е намалял с 1 пункт спрямо 2020 г., според екзитпол на Edison Research.


Сред хората без висше образование и които не са бели, обаче, делът на Тръмп се е увеличил с 8 пункта.


Макар че Тръмп спечели гласове в по-голямата част от страната, някои от най-големите му успехи бяха в големите градове и около тях - райони, които бяха от решаващо значение за предишни победи на демократите.


Тръмп преобърна окръг Насау - на изток от Ню Йорк, на остров Лонг Айлънд, като спечели около 52% от гласовете там.







А в 25-те големи градски окръга, в които почти всички гласове бяха преброени до сряда сутринта, Харис спечели 60 процента от гласовете, което е с около 5 процентни пункта по-малко от резултата на Байдън през 2020 г. и най-ниският дял за демократ в тези окръзи поне от 2012 г. насам.


Харис спечели 53% от гласовете на жените, а Тръмп - 55% от гласовете на мъжете, като Тръмп се представи малко по-добре и при двете групи в сравнение с 2020 г.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 2740 |07.11.2024 Синдикати и работодатели в спор за минималната заплата. Бизнесът атакува увеличението в съда . 2| 2341 |07.11.2024 Бум на кражбите от нехранителни магазини. Крадците въртят бизнес, препродават стоките . 10| 4332 |07.11.2024 Руснаците тероризират Киев. Щети по сгради и пожари в пет района на украинската столица . 5| 36872 |07.11.2024 Тестът на следенето и с камерите на тол системата показва: 500 шофьори с над допустимата скорост по Северната тангента в София

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads