Знакови фигури с необяснимо богатство оставали с неотнето имущество
Въпреки че имало хора с необяснимо богатство, Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност не можела да ги проверява или да поиска от съда отнемане на имущество, ако няма влязла в сила присъда, с което лицето е признато за виновно, оповести по БНР шефът на комисията Тодор Коларов.
Хората се питали защо комисията не отнема имуществото на знакови фигури, а от Комисията пък питали колко знакови фигури имат влезли в сила присъди. Често съдът преценявал като по-уместна санкция глобата вместо отнемането на имущество. Това било въпрос на негова преценка.
Искаме да има нов механизъм в работата ни и аз се стремя да повишим капацитета на комисията, зарече се Коларов. Били назначени нови хора, провеждало се обучение на служителите, срещи със съдии, със специализираната прокуратура в средата на октомври, разговаряло се с Националния институт на правосъдието, изреди Коларов и добави, че пътят бил такъв.
За петте месеца, откакто той оглавявал комисията, отчитал известен напредък съобразно сега действащия закон. До края на 2010 г. от самото съществуване на комисията имало само 17 дела и решения, които са влезли в сила. В момента се работело по над 250 случая. Последният, по който и съда наложил обезпечителни мерки, се отнасял до имущество за 9 млн., за което се смята, че е придобито от престъпна дейност.
Настоящият закон имал много възможности за усъвършенстване заради многобройните си дефицити и трябвало да се реформира, каза Коларов.
Моля, подкрепете ни.