Реклама / Ads
9| 3432 |28.11.2024 АКТУАЛНО

Агресия в моловете: Новата арена за боксове и палки или симптом на по-дълбоки обществени проблеми?

.
Източник: скрийншот, Нова
Търговските центрове обикновено са място за забавление и социални събирания – в последните дни обаче се превърнаха в сцена на агресия и тревога. След серия инциденти в софийски молове, при които бяха задържани непълнолетни за агресия и притежание на боксове, метални палки и маски, обществото се изправя пред неудобния въпрос: какво провокира подобна дързост и цинизъм у младежите?
 

Само за 24 часа в района на търговски центрове в София полицията открила тревожни находки у няколко непълнолетни. Маски с прорези, палки, боксове и спрейове за самозащита – това са инструментите, с които децата са се въоръжили, сякаш готови за сблъсък. В друг случай група младежи, арестувани за нападение, демонстрирали крайна агресия, която прокуратурата определи като „хулиганство и дързост“.

 

Охраната на моловете бе незабавно засилена със смесени екипи от полицаи и жандармерия, които вече извършват проверки на лица със съмнително поведение. Случаите в последните дни обаче подчертават по-дълбок проблем. Когато децата прибягват до маски и оръжия, това вече не е просто въпрос на младежка импулсивност. Става дума за култура на насилие, която се разпространява бързо и намира плодородна почва в социалните мрежи и липсата на адекватни социални мерки. 

 

Кой носи отговорност- родители, учители или обществото? 

 

Засилени патрули и проверки – е необходима мярка в краткосрочен план, но тя не отговаря на въпроса защо младежите прибягват до такива действия.

Ролята на родителите е първостепенна, но често се оказва, че възпитателните усилия не могат да се конкурират с влиянието на социалните мрежи и токсичните онлайн съдържания, които романтизират насилието и агресията.

 

Училищата също играят ключова роля. Липсата на превантивни програми за контрол на агресията и неадекватното внимание към емоционалното здраве на учениците допълнително изострят проблема.

 

Обществото, от своя страна, трябва да излезе от позицията на пасивен наблюдател. Тези инциденти са предупредителен сигнал за цялата държава, че младото поколение се нуждае от подкрепа, възпитание и алтернативи за свободното си време.

 

Какво следва?

 

Моловете в София и страната вече са под засилена охрана. От полицията уверяват, че проверките и реакциите на сигнали ще продължат. Но дългосрочното решение не се крие в засиленото полицейско присъствие, а в адресирането на корените на агресията. Търговските центрове трябва да останат пространства на социализация, не на страх и напрежение. За да се случи това, е необходима съвместна работа между полицията, училищата, родителите и самите младежи.

 

Без активна намеса и дългосрочна стратегия, агресията, която виждаме днес, рискува да се превърне в норма утре. 

 

Бояна Маркова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 6959 |27.11.2024 Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с "може би най-слабата в ЕС" България . 13| 5797 |26.11.2024 Велизар Шаламанов: Използването на ядрено оръжие от Русия ще бъде нейният край . 0| 4468 |26.11.2024 Коледният дух вече е в София! Градската градина се превърна в магично място с аромат на канела и греяно вино /снимки/ . 17| 8317 |25.11.2024 Европа е атакувана от Русия. Защо не се отбранява?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads