„Не е част от преговорите“ – ЕС не обмисля компромис за Тръмп по технологичните правила

Изявлението ѝ идва в навечерието на нов кръг търговски преговори между еврокомисаря по търговията Марош Шефчович и американския търговски представител Джеймисън Гриър, планирани за четвъртък. Двете страни са в процес на договаряне на споразумение, което включва и отношението към американските технологични компании според новия Закон за цифровите пазари на ЕС (DMA).
„Законът за цифровите услуги, Законът за цифровите пазари и Регламентът за ИИ са много важни за нас, за да гарантираме, че технологиите са надеждни“, каза Виркунен.
„Тези правила не са част от търговските преговори от наша страна“.
Европейски ценности, а не търговска сделка
Виркунен подчерта, че тези регулации са вкоренени в европейските ценности, поради което не подлежат на компромиси.
През последните месеци администрацията на Тръмп и американски технологични лидери активно се противопоставят на правилата на ЕС. Според тях Законът за цифровите услуги (DSA) може да доведе до цензура над американски граждани, а Законът за цифровите пазари (DMA) несправедливо дискриминира американските корпорации.
Вашингтон също така поиска временно спиране на Регламента за изкуствения интелект (AI Act) – идея, която набира популярност сред някои европейски правителства и технологични компании.
Глобите не са „търговски тарифи“
Виркунен отхвърли твърденията, че наложените глоби от страна на ЕС спрямо технологични гиганти са равносилни на търговски мита.
„Комисията не търси глоби. Санкциите служат, за да накарат компаниите да спазват правилата“, подчерта тя.
Тя допълни, че Европейската комисия продължава с пълна сила разследванията по новия Закон за цифровите услуги и че няколко от тях ще приключат скоро.
„Има толкова много разследвания в ход, че ще можем да стигнем до заключения за много от тях в следващите седмици и месеци“, каза Виркунен.
Най-очакваното разследване: X на Илон Мъск
Най-голям интерес предизвиква разследването срещу платформата X на Илон Мъск (бивш Twitter). През лятото на 2024 г. Комисията откри предварителни нарушения на правилата за модериране на съдържание – включително тъмни модели (dark patterns), рекламна прозрачност и достъп до данни за изследователи.
Виркунен отказа да коментира дали разследването ще приключи по-лесно сега, след като Мъск е изпаднал в немилост пред президента Тръмп, който дори не изключи възможността за депортацията му във вторник.
„Когато разследваме платформите, се водим от доказателства и от Закона за цифровите услуги, а не от това кой е собственикът им“, категорична бе Виркунен.
Моля, подкрепете ни.





