52|
7770
|22.10.2013
АКТУАЛНО
Йовчев: Повечето бежанци са бедни и ще останат в България
Кризата с бежанците се задълбочава. Искам да се стреснат много хора и да се чуе това – проблемът е сериозен. Не можем да се делим повече на Монтеки и Капулети и да сме на различни позиции по един толкова важен въпрос.
Това заяви пред бТВ вътрешният министър Цветлин Йовчев. Мислите ли, че в една такава тежка криза отговорност има само изпълнителната власт? Да, ние ще си поемем кръста. Но и парламентът трябва да поеме своята отговорност, и президентът, и местните власти.
Той допълни, че никой не е могъл да предвиди, че гражданската война в Сирия ще се развие по този начин и че това ще предизвика засилване на бежанската вълна. „Това е една динамична система и оттам нататък никой не може да прогнозира със сигурност и прецизност какво ще се случи в резултат на този конфликт след 4 или 5 години“, каза Йовчев.
„България не е била готова да посрещне това предизвикателство. Къде да ги водим тези хора? Трябва да им помогнем. За отношенията ни с Турция трябва да бъде подписано споразумение за реадмисия между ЕС и Турция. В момента такова предложение е депозирано, но турската страна поставя свои условия и споразумението не е подписано“, допълни той.
Министърът заяви, че българските граждани, в чиито населени места има разположени бежански лагери, трябва да бъдат спокойни. „Ние не можем да гарантираме или да предвидим поведението на тези чужденци, но трябва да преценим – кои от тях са потенциална заплаха за страната ви и кои търсят спасение от ужасите на войната“, заяви Йовчев.
Той допълни, че хората, които получават статут на бежанци, могат да бъдат разделени на две групи – такива, които имат средства и биха напуснали страната ни веднага след получаването на този статут. И една по-голяма част от хора, които нямат средства и ще останат в страната ни. „От една страна те ще се възползват от социалната система на страната ни, но от друга те трудно ще се интегрират. В края на краищата всички, които получат статут, могат да отидат където си искат“, каза министърът.
Той бе категоричен, че една от мерките за ограничаване на бежанската вълна е изграждането на ограда по границата ни с Турция. „Ще се изгради временно техническо съоръжение в най-тежкия участък на границата ни, където не е достъпно видеонаблюдение. Това няма да спре бежанците, но мисля, че значително ще ограничи техния поток. До 3-4 месеца оградата трябва да бъде факт“, заяви накрая Цветлин Йовчев.
Закриването на центъра за обучение на МВР в Казанлък не трябва да бъде тема референдум, коментира още министъра на вътрешните работи. Академията на МВР използва щат и организация на работа предвидена за много по-голям брой курсанти.
Бюджетът е 13 млн. лв. годишно и МВР не може да си ги позволи, каза министърът. Затова ще се преструктурира академията както по отношение на базите, така и на преподавателите. Нито управлението на Академията, нито финансирането е от компетенциите на общината.
Нямаме много време за добри комуникационни стратегии, трябва да намерим покрив на хората, които са под открито небе. На този етап не се обсъжда настаняването на бежанци в Казанлък, каза Йовчев.
Той призова за национално отговорна политика по отношение на имигрантите. Нито една държава не е успяла да спре бежанска вълна, ние трябва да се подготвим за това, призова Йовчев.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads